W gminie Mniów już niebawem ruszy wymiana sodowego oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie typu LED z inteligentnym systemem sterowania. Jak podkreślał podczas podpisania umowy wykonawca inwestycji, zamontowany zostanie tu jeden z najnowocześniejszych systemów w całym województwie. Przetarg wyszedł taniej niż zakładano, a gigantyczna inwestycja w efekcie końcowym będzie kosztować 2 miliony 198 tysięcy złotych, z czego aż 85 procent kosztów pokryje unijne dofinansowanie. 1070 nowoczesnych, lepszych i tańszych w użytkowaniu opraw zawiśnie na terenie całej gminy już do końca bieżącego roku.

Wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą inwestycji jest Electronic Control Systems S.A. Umowę na wymianę 1070 lamp na energooszczędne oświetlenie typu LED wójt Piotr Wilczak podpisał 12 sierpnia w Urzędzie Gminy w Mniowie wraz z przedstawicielem firmy Michałem Kasztelewiczem. Zadanie będzie kosztować 2 miliony 198 tysięcy złotych, z czego 85 procent kosztów zostanie pokrytych z unijnego dofinansowania. Zgodnie w podpisaną umową inwestycja, która w przyszłości przyniesie bardzo duże oszczędności w budżecie gminy, ma zakończyć się za pół roku. Jak jednak zapowiedział wykonawca, jest duża szansa, że prace zakończą się dużo wcześniej. – Dosłownie na dniach przejmiemy plac budowy i przystąpimy do zamawiania materiałów, na które trzeba czekać od sześciu do ośmiu tygodni. Zaraz jak tylko je otrzymamy przystąpimy do prac. Planujemy, że ruszą one najpóźniej pod koniec września. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi założeniami, to jest duża szansa, że zakończymy inwestycję nawet do końca listopada. Nie możemy oczywiście do końca przewidzieć warunków atmosferycznych, ale na chwilę obecną jestem dobrej myśli – zapowiedział Michał Kasztelewicz, przedstawiciel firmy Electronic Control System S.A.

Zamontują tu najnowocześniejszy system w województwie

Zdaniem wójta gminy Mniów, Piotra Wilczaka, kompleksowa wymiana oświetlenia to jedna z najważniejszych i największych inwestycji, jaka zostanie zrealizowana na terenie gminy Mniów. – Na terenie gminy Mniów zamontowany zostanie jeden z najnowocześniejszych systemów w województwie. Każda z zainstalowanych lamp będzie specjalnie oznaczona. Każda ma też specjalne sterowniki, które generują w określonym czasie szczegółowe raporty. Bardzo prosta jest także ich konserwacja, a nowoczesny system sterowania pozwoli także na regulowanie jasności oświetlenia. Będzie ono mogło być na przykład ciemniejsze w późnych godzinach nocnych, kiedy ruch jest znikomy. Jest to zupełnie niewidoczne dla ludzkiego oka, ale przynosi kolejne oszczędności – mówi Michał Kasztelewicz.


Energooszczędne oświetlenie przyniesie spore oszczędności

Jak wyliczono, dzięki wymianie oświetlenia na energooszczędne oświetlenie typu LED gmina Mniów rocznie zaoszczędzi na rachunkach około 136 tysięcy złotych. – Jak wynika z przeprowadzonego wcześniej audytu, realizacja tej inwestycji faktycznie zaowocuje w przyszłości sporymi oszczędnościami, jeśli chodzi o koszty energii elektrycznej i konserwacji oświetlenia ulicznego – potwierdza wójt, Piotr Wilczak. – Realizacja tego zadania w każdym roku będzie generować oszczędności dla naszej gminy. Zamiast wydawać na rachunki za prąd będziemy mogli realizować kolejne potrzeby mieszkańców. To dla nas bardzo ważna inwestycja i ogromnie się cieszę, że dosłownie lada dzień ruszy jej realizacja – mówi wójt, Piotr Wilczak.

Będzie jaśniej, bezpieczniej i ekologicznie

Oszczędności to jednak nie jedyna korzyść, jaką niosą za sobą nowoczesne technologie oświetleniowe. To także ogromny potencjał mocy oświetleniowej. Dzięki nowoczesnym oprawom energooszczędnym będzie jaśniej, a promienie będą oświetlały większe połacie. – Oznacza to, że w naszej gminie będzie jaśniej, a co za tym idzie bezpieczniej nie tylko dla pieszych, ale i dla kierowców. Mieszkańcy z całą pewnością odczują różnicę pomiędzy starym a nowym oświetleniem – mówi wójt, Piotr Wilczak i dodaje, że w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną zmniejszy się także ilość emitowanego dwutlenku węgla. – Wszyscy dążymy do poprawy jakości powietrza. Wymiana lamp będzie miała znaczący wpływ na ekologię. To inwestycja całkowicie proekologiczna – podkreśla i dodaje, że nowe oprawy zdecydowanie poprawią także walory estetyczne gminy.

Na terenie gminy Mniów zaświeci 1070 nowych lamp energooszczędnych. Ich wymiana będzie możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Koszt wymiany sodowego oświetlenia na energooszczędne oświetlenie typu LED w 85 procentach zostanie pokryty ze środków unijnych. – Po przetargu okazało się, że inwestycja będzie nas kosztować mniej, niż zakładane to było początkowo. W związku z tym, będziemy wnioskować o zwiększenie zakresu zadania. Pozwoliłoby to nam na wymianę jeszcze co najmniej kilkudziesięciu dodatkowych energooszczędnych lamp – zapowiada wójt, Piotr Wilczak.

Galeria