18 sierpnia stadion w Daleszycach zamieni się w arenę wyjątkowych wydarzeń. Odbędą się tu tradycyjne, staropolskie dożynki gminne oraz zmagania sołtysów obfitujące w wiele pozytywnych emocji związanych z rywalizacją. Wydarzenie zakończy się zabawą taneczną pod gwiazdami.

Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach zapraszają do udziału w święcie plonów, dożynkach gminnych. – Święto plonów to coroczne podziękowanie rolnikom za trud związany z pracami polowymi. Obchodzimy je w tradycyjny, ludowy sposób, z poszanowaniem staropolskich obyczajów. Jak co roku będą im przewodzić starostowie dożynkowi, nie zabraknie też wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż i polnych kwiatów oraz chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów, który podzielimy wśród zebranych. Wydarzeniem towarzyszącym będzie turniej sołtysów z licznymi konkurencjami. Do rywalizacji podchodzimy w sposób bardzo luźny, ponieważ ma być ona przede wszystkim dobrą zabawą. Zapraszam do udziału w pięknym, tradycyjnym wydarzeniu dożynkowym oraz kibicowania w turnieju, który, jestem przekonany, dostarczy nam mnóstwa pozytywnych emocji – mówi Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

O godzinie 11:30 przed Urzędem Miasta i Gminy w Daleszycach zbierze się korowód. O 12:00 rozpocznie się msza święta dożynkowa, która będzie odprawiona w kościele w Daleszycach. O godzinie 13:00 barwny korowód wyruszy na stadion w Daleszycach, gdzie będą miały miejsce dalsze obchody dożynkowe. Nie zabraknie tu prezentacji tradycyjnych wieńców i rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy z nich.

Po części oficjalnej rozpoczną się występy artystów. Przed zebraną publicznością swoje umiejętności zaprezentują zespoły ludowe z terenu gminy Daleszyce oraz Chór Miejski z Daleszyc. Odbędzie się także koncert Orkiestry Dętej z Daleszyc.


Wydarzeniem towarzyszącym dożynkom będzie Turniej Sołtysów, który rozpocznie się o godzinie 16:00. Organizatorzy przygotowali szereg konkurencji sprawnościowych. Po wręczeniu nagród zwycięzcom turnieju rozpocznie się zabawa taneczna do dźwięków zespołu „PLUS”.

Agnieszka Olech