Aktualności

Wypalanie traw jest zabronione – przypominają kieleckie służby

0

Każdego roku, wiosną dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny, bo ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie.

W działaniach prowadzonych w związku z pożarem biorą udział zarówno strażacy, jak i policjanci, którzy przypominają, że wypalenie traw jest prawnie zabronione i grozi za nie odpowiedzialność karna.

Państwowa Straż Pożarna od wielu lat prowadzi kampanię profilaktyczną pod nazwą STOP POŻAROM TRAW mającą uświadomić jakim zagrożeniem jest wypalanie pozostałości roślinnych, które nie tylko niszczy całe ekosystemy łąkowe, polne czy leśne, ale także zagraża mieniu i życiu ludzi.

Rolą funkcjonariuszy jest wyjaśnienie okoliczności i ustalenie sprawcy sprowadzenia niebezpieczeństwa pożaru. Wypalanie traw jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Ogień jest żywiołem nad którym nie da się do końca zapanować. Gdy wypalanie traw ma miejsce przy drodze, to dym staje się bardzo niebezpieczny dla uczestników ruchu drogowego. Zadymienie ogranicza widoczność zarówno kierującym, jak i pieszym, co może skutkować zaistnieniem zdarzenia drogowego.

Źródło: KMP Kielce, KM PSP Kielce
Fot. Pixabay

Wzrasta zainteresowanie poradnictwem psychologicznym w powiecie

0

Mieszkańcy powiatu kieleckiego coraz częściej korzystają z bezpłatnych porad psychologicznych udzielanych przez specjalistów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. W ubiegłym roku zrealizowano ich ponad 2,5 tysiąca.

W ramach specjalistycznej pomocy oferowano poradnictwo i wsparcie psychologiczne dla mieszkańców powiatu kieleckiego w sytuacjach dotyczących pogorszenia nastroju, kryzysu zdrowia psychicznego, sytuacjach konfliktowych w rodzinie oraz problemach opiekuńczo-wychowawczych.

Porady udzielane były w formie kontaktu osobistego w siedzibie PCPR, w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Okrzei 18 w Kielcach, a także w środowisku domowym oraz telefonicznie.

W ubiegłym roku kontynuowano także wsparcie psychologiczne dla uchodźców z Ukrainy zamieszkujących na terenie gmin powiatu kieleckiego. Najczęściej były to osoby przebywające na terenie gmin: Daleszyce, Piekoszów, Nowa Słupia, Pierzchnica, Morawica, Bodzentyn.

Z danych PCPR widać wzrost udzielanych mieszkańcom powiatu porad psychologicznych.

W 2023 roku psycholodzy i terapeuci pracujący w PCPR w Kielcach zrealizowali w sumie 2506 porad, w tym:
-850 dla rodzin zastępczych i ich podopiecznych,
-930 w zakresie przemocy i interwencji kryzysowej,
-726 porad psychologicznych dotyczących różnego typu wsparcia dla mieszkańców powiatu oraz uchodźców z Ukrainy: po starcie bliskiej osoby, w sytuacji długotrwałej choroby i niepełnosprawności, trudności wychowawczych i opiekuńczych, problemów małżeńskich i rodzinnych, kryzysie zdrowia psychicznego – stany lękowe, depresje.

Dla porównania, w 2022 roku specjaliści PCPR udzielili w sumie 2151 porad,w tym:
-563 dla rodzin zastępczych i ich podopiecznych,
-290 dla mieszkańców Ukrainy,
-752 w zakresie przemocy i interwencji kryzysowej,
-546 porad psychologicznych innego rodzaju dla mieszkańców powiatu między innymi wsparcie po stracie bliskiej osoby, w przypadku długotrwałej choroby i niepełnosprawności, trudności wychowawczych, czy problemów rodzinnych.

Porady psychologiczne udzielane są przez PCPR w Kielcach od poniedziałku do piątku w godzinach pracy, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu pod numerem telefonu 41-200-17-03.

W sprawach pilnych i ważnych, PCPR ma do dyspozycji mieszkańców również telefon interwencyjny
664 713 394 lub 795 136 978

Fot. Pixabay

Rozpoczęła się budowa drogi do Brzechowa

0

Rozpoczęły się prace na leśnym odcinku drogi powiatowej nr 1319T, pomiędzy Niestachowem i Brzechowem. Prace polegają na wzmocnieniu podbudowy, położeniu nowej nakładki asfaltowej, odmuleniu rowów, wymienieniu przepustów, a także oczyszczeniu i pomalowaniu poręczy mostowych.

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień, z powodu tymczasowej organizacji ruchu na czas prowadzenia robót. Prace nadzoruje Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach.

Odcinek objęty robotami ma 1,616 km, a wartość robót to prawie 1 mln 367 tys. zł.

 

fot.: Facebook/ UMiG Daleszyce

Znasz wyjątkowego mieszkańca powiatu? – masz tylko 7 dni!

0
Jeszcze tylko 7 dni pozostało do zakończenia zgłoszeń o tytuł „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” oraz „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”.
Znasz kogoś, kto w szczególny sposób przyczynił się do rozwoju powiatu – ZGŁOŚ GO JUŻ DZIŚ
na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia.
szczegóły pod linkiem
 

Pożegnanie Radnych Kończących Kadencję 2018-2024

0

Zapraszamy serdecznie na ostatnią sesję Rady Powiatu w Kielcach, która odbędzie się dzisiaj, o godz. 16. w sali audytoryjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Sesja ta będzie miała szczególny charakter, gdyż zamyka obecną kadencję Rady Powiatu 2018-2024. Będzie to doskonała okazja do podsumowania wspólnych osiągnięć, a także do pożegnania się z tymi Radnymi, którzy nie będą kontynuować swojej pracy w następnej kadencji.

Drodzy Radni,

Dziękujemy za te lata współpracy i zaangażowanie w pracę na rzecz naszego powiatu. Wszystkim radnym, którzy zakończą swoją pracę, życzymy powodzenia w przyszłych działaniach. Niech kolejna kadencja przyniesie równie owocne rezultaty!

 – Dziś zamykamy rozdział, który był wspólną podróżą pełną wyzwań i osiągnięć. Każdy z Was wnosił nieoceniony wkład w rozwój naszego powiatu, a Wasza praca, pasja i determinacja były inspiracją dla nas wszystkich. Andrzej Borowski, Irena Gmyr, Paweł Gratka, Tomasz Gruszczyński, Zenon Janus, Sylwester Kasprzyk, Wojciech Kózka, Emil Machul, Stefan Pacak, Agata Sałata, Krzysztof Smolarczyk, Krzysztof Soboń, Józef Szczepańczyk, Zbigniew Zagdański, Danuta Żebrowska, dziękuję za Wasza pracę, zaangażowanie i służbę dla powiatowej społeczności – mówi Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach. – Niech ten koniec kadencji będzie dla Was nowym początkiem, pełnym możliwości i nowych ścieżek do odkrycia.

Życzymy Wam sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach. Do zobaczenia!

 

Światowy Dzień Ziemi

0

Dzień Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. To okazja do promowania proekologicznych postaw i życia w zgodzie z naturą. W tym celu Powiat Kielecki, nie tylko od święta stawia m.in. na edukację ekologiczną mieszkańców.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku, a na świecie od 1970 roku. 

Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.

A teraz trochę „ciekawostek przyrodniczych” i statystyk:

  • z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru
  • jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, a aluminiowa puszka od 200 do 400 lat
  • puszki aluminiowe można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy
  • rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, a guma do żucia po 5 latach

W ramach działań proekologicznych Starostwo Powiatowe w Kielcach od 2004 roku realizuje m.in. Program edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”.
Program od momentu jego ogłoszenia w 2004 r., cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli, opiekunów i rodziców.
Głównym celem Programu jest stałe poszerzanie wiedzy dzieci i młodzieży, a za ich pośrednictwem dorosłych mieszkańców powiatu kieleckiego, na temat elementów środowiska naturalnego, w tym przyrody nieożywionej, wzbudzanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego oraz troski o najbliższe otoczenie.
Najmłodsi mieszkańcy powiatu chętnie biorą udział w organizowanych w ramach Programu konkursach ekologicznych . Poprzez zabawę poznają bardzo ważne zagadnienia związane z ochroną przyrody, wód, ekosystemu leśnego, powietrza oraz gospodarką odpadami. Dzieci angażowały się również w zimową akcję dokarmiania zwierząt.

W ramach programu organizowane były także konkursy dla samorządów gminnych, które pozwalały zaprezentować gminne programy z zakresu edukgminne programy z zakresu edukacji ekologicznej, usuwania azbestu i wyrobów azbestowych,
właściwego postępowania z odpadami komunalnymi oraz ulegającymi biodegradacji. Ponadto gminy przedstawiały możliwości pozyskiwania środków finansowych na inwestycje proekologiczne i zachęcały do uprawiania turystyki i zwiedzania urokliwych zakątków gminy.

Radni przed ostatnią sesją

0

Ostatnie posiedzenie Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa w Kieleckim Starostwie

W dniu 19 kwietnia 2024 roku odbyło się ostatnie posiedzenie Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa w kieleckim starostwie. W obradach komisji uczestniczyli członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Cezary Majcher, a także skarbnik powiatu, Anna Moskwa. Obecny był również zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, Wojciech Żebrowski. Przewodniczącym komisji był Krzysztof Soboń.

Na początku komisji radni zapoznali się z informacją dotyczącą finansów powiatu. Skarbnik Anna Moskwa przedstawiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2024-2029 oraz w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2024 rok.

W dalszej części spotkania członek Zarządu Powiatu, Cezary Majcher, poinformował o planowanym remoncie przepustu przy nowo wybudowanym chodniku i drodze w miejscowości Korczyn.

Radny Łukasz Woźniak zadał pytania dotyczące inwestycji w Chełmcach oraz remontu chodnika w Strawczynie. W przypadku Strawczyna, radny prosił o zakwalifikowanie tej inwestycji do programu remontowego.

Radny Andrzej Michalski miał szereg pytań do dyrektora dróg. Zwrócił uwagę na usuwanie piasku z dróg po okresie zimowym.

– Mieszkańcy dopominają się usuwania piasku z dróg po okresie zimowym. Ludzie jeżdżą rowerami, motorami i bardzo narzekają. Piasek zalega przy krawężnikach. Czy firma, która odpowiada za zimowe utrzymanie nie mogłaby sprzątać po sobie?

Pomysł, aby ogłosić przetarg na sprzątanie przy krawężnikach, zyskał uznanie wśród radnych.  – Będziemy ogłaszać  przetarg na sprzątanie przy krawężnikach, co może kosztować ok. 200 – 250 tys. zł. – wyjaśnił Wojciech Żebrowski.

Dalej radny Michalski dopytywał o drogę powiatową w Górnie, w okolicy kopalni Józefka. – Firmy przewożą tirami kamień, czasami drobne kamyki, żwirek wypada z samochodów.  

 – Dojazd do kopalni, będzie inną drogą, zatem problem ten zniknie całkowicie – wyjaśnił Wojciech Żebrowski.

Zbigniew Zagdański pytał o możliwość współpracy pomiędzy gminą Masłów a powiatem w zakresie budowy chodnika w Brzezinach w kierunku Barczy.

Radny Paweł Gratka zapytał, czy powiat nadzoruje inwestycję w drogę w Życinach, ponieważ po jej wykonaniu zmieniły się spływy wód z pól.

W dalszej części obrad połączonych komisji radna Małgorzata Popiel dopytywała między innymi o organizację ruchu na ulicy Podmiejskiej.

Na wszystkie pytania radnych odpowiadali członek Zarządu, Cezary Majcher, oraz wicedyrektor, Wojciech Żebrowski.

To były ważne tematy poruszone podczas ostatniego posiedzenia komisji, które wpłyną na rozwój infrastruktury w powiecie kieleckim.

Wspólne obrady komisji edukacji i rolnictwa przed sesją

0

Radni Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz radni Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i  Ochrony Środowiska zebrali się na wspólnych obradach przed sesją.

W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz.

Obrady połączonych komisji poprowadził Zenon Janus, który przedstawił poszczególne punkty z porządku obrad najbliższej sesji.

W obradach uczestniczył także kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział w Kielcach – Roman Żak. Poinformował członków komisji, że inspektorat sprawdza czy w obrocie i w uprawie nie występują rośliny z upraw GMO. Jak zaznaczył, dotychczas na terenie powiatu kieleckiego nie znaleziono upraw modyfikowanych genetycznie.

Ponadto zwrócił on również uwagę członków komisji na groźną chorobę atakującą uprawy ziemniaków- bakteriozę pierścieniową. Dodał także, że uprawa ziemniaków w ostatnich kilkunastu latach zmniejszyła się ponad 10- krotnie na terenie powiatu kieleckiego.

W trakcie obrad, radny Józef Szczepańczyk poinformował, że będzie chciał zgłosić wniosek o zdjęcie z porządku obrad sesji punkt dotyczacy uchwalenia Statutu Powiatu Kieleckiego. W wyniku przeprowadzonych głosowań  podczas posiedzenia połączonych komisji opowiedzieli się za również za tym radni z komisji rolnictwa natomiast radni z komisji edukacji byli za pozostawieniem tego punktu w porządku obrad.

Ponadto radni zwrócili również uwagę na sytuację szpitala przy ulicy Prostej w Kielcach. Jak mówiła radna Irena Gmyr widoczny jest znaczny spadek porodów w tej placówce. Członek Zarządu Mariusz Ściana zapewnił, że czynione są starania, by jak najwięcej kobiet rodziło w szpitalu przy ulicy Prostej.

W dalszej części obrad radny Szczepańczyk dopytywał o wyniki sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Kielecki. – Nauczyciele, którzy pracują w powiatowych placówkach oświatowych osiągnęli w ubiegłym roku średnią wynagrodzeń nauczycielskich na poszczególnych stopniach awansu – poinformowała  dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka. Dodała również, że w ubiegłym roku do wydatków oświatowych powiat dołożył z własnych środków prawie 5 milionów złotych.  

W odpowiedzi na pytania radnych, dyrektor poinformowała również o zmianach wysokości opłat za korzystanie z miejsc noclegowych w Powiatowym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Chęcinach i jego filiach. – Z wnioskiem o zmianę opłat zwróciła się dyrektor, która uzasadniała to między innymi dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej, czy kosztów ogrzewania. Proponowane zmiany w wysokości opłat oscylują średnio w kwocie 6-10 złotych – mówiła.

Podczas obrad radni dopytywali  także o Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu, który prowadzi stowarzyszenie.  Członek Zarządu Mariusz Ściana przypomniał, że na terenie powiatu kieleckiego były 3 takie ośrodki. Został jeden i  jak zaznaczył jest potrzeba społeczna, żeby nadal funkcjonował. Stowarzyszenie, które przejęło placówkę od powiatu wystąpiło o przedłużenie jej prowadzenia na kolejne 3 lata. Zarząd analizuje ten wniosek – powiedział. 

Kolejnym tematem, który poruszyli radni podczas obrad był Pałac Dobieckich w Łopusznie i pomysły na jego zagospodarowanie. – Jesteśmy jako powiat właścicielem tego budynku i będziemy angażować środki, które pozyskaliśmy na jego zabezpieczenie, ale właściciel zwrócił się o zwrot obiektu. Jak dodał, sąd wciąż rozpatruje skargę kasacyjną na decyzję przekazującą ten budynek powiatowi kieleckiemu. – Czekamy na wynik. Rozważaliśmy też przekazanie tej nieruchomości gminie, ale okazuje się, że jest to trudne wręcz niemożliwe ponieważ mogłyby pojawić się roszczenia i do powiatu i do gminy – wyjaśniał Mariusz Ściana.

Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2024-2029 oraz zmiany w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2024 rok omówiła skarbnik Powiatu Anna Moskwa. Radny Łukasz Woźniak pytał o wsparcie dla jednostek OSP. – Sukcesywnie spływa coraz więcej wniosków o pomoc finansową, pomagamy OSP w zakupach inwestycyjnych samochodów. Przygotowywane jest zestawienie uzyskanej pomocy przez poszczególne OSP z ostatnich latach. Ostatecznie decyzje w tej sprawie podejmie Zarząd – mówiła skarbnik.