3.5 C
Kielce
sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościTwój głos ma znaczenie

Twój głos ma znaczenie

Zobacz

Wybory Parlamentarne 2019 już 13 października. W przyszłą niedzielę Polacy udadzą się do urn, by oddać swój głos. Głosujący zadecydują, kto zasiądzie w 100 fotelach senatorskich i 460 poselskich. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które każdy głosujący powinien znać.

Zgodnie z Konstytucją, wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Wybrany do Sejmu może być obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat.

Polska podzielona jest na 41 okręgów wyborczych, w których w zależności od liczby mieszkańców wybieranych jest od 7 do 20 posłów. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybierzemy 7 posłów jest Częstochowa, a największym Warszawa – tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.

W województwie świętokrzyskim 211 kandydatów z 7 komitetów wyborczych ubiega się o 16 mandatów poselskich. Jak podaje Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Kielcach, w powiecie kieleckim na koniec czerwca 2019 uprawnionych do głosowania było 169 087,00 mieszkańców naszego  powiatu.

Łącznie o mandat posła w skali całego kraju ubiega się 5114 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów. Średnia wieku kandydatów na posłów wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy – 92 lata.42,08 proc. wszystkich kandydatów na posłów stanowią kobiety.

W podziale mandatów do Sejmu biorą udział tylko te komitety, które w skali kraju uzyskały 5% głosów lub w przypadku Koalicji 8% głosów. Zgodnie z polskim prawem w podziale mandatów uczestniczą też Komitety Wyborcze Wyborców zrzeszonych w organizacjach mniejszości narodowych, których nie  obowiązują progi wyborcze. Przy przeliczeniu głosów na mandaty stosuje się d’Hondta.

W wyborach do Senatu, senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Zgodnie z konstytucją wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kandydatem na senatora może być osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat. W wyborach do Senatu wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu.

Podczas gdy w wyborach do Sejmu, które odbywają się tego samego dnia, przy rozdziale mandatów dla komitetów obowiązuje zasada proporcjonalności, senatorów wybiera się zgodnie z systemem większościowym.

W tegorocznych wyborach do Senatu w skali kraju zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów. Średnia wieku wszystkich kandydatów na senatorów wynosi 56 lat. Najmłodszy kandydat na senatora ma 30 lat, a najstarszy – 81 lat. 16,19 proc. wszystkich kandydatów do Senatu stanowią kobiety; o miejsce w senackich ławach ubiega się 45 kobiet.

Mieszkańcy powiatu kieleckiego i Miasta Kielce wybiorą jednego Kandydata do Senatu w okręgu nr 83  z pośród 5 kandydatów umieszczonych na liście w kolejności alfabetycznej.

Kampania wyborcza trwać będzie do północy 11 października. Do urn pójdziemy dwa dni później. Zgodnie z regulacjami Kodeksu Wyborczego, lokale wyborcze, będą czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. W tych godzinach należy pojawić się z dowodem osobistym w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania – chyba, że złożony został wniosek o głosowanie w innym miejscu.

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu? Kiedy głos będzie ważny?

W lokalu wyborczym, wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem np. dowód osobisty bądź paszport. Głosujący otrzyma 2 karty do głosowania. Odbiór kart do głosowania trzeba obowiązkowo potwierdzić w spisie wyborców. Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej.

W wyborach do Sejmu 2019 można oddać głos na kandydata z tylko jednej listy wyborczej, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce zlewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Uwaga! Aby głos był ważny, co najmniej dwie linie muszą przeciąć się obrębie kratki. Informacje w jaki sposób oddać głos znajdują sie na dole karty do glosowania.

W wyborach do Senatu 2019 możesz wybrać tylko jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego przez siebie kandydata. Nazwiska kandydatów na listach wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Uwaga! Aby głos był ważny, co najmniej dwie linie muszą przeciąć się obrębie kratki. Informacje w jaki sposób oddać głos znajdują sie na dole karty do glosowania.

Jak zagłosować?

https://pkw.gov.pl/337_Wydarzenia/1/41375_Wybory_do_Sejmu_i_Senatu_2019_quotJak_oddac_glos_w_wyborach_do_Sejmu_i_Senatuquot

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy