Członkowie Akademii Małego Strażaka z Brynicy mieli okazję zwiedzić Sejm i Senat. Do parlamentu pojechali na zaproszenie senatora Krzysztofa Słonia. To była nagroda za profesjonalną ewakuację szkoły i pomoc kolegom podczas pożaru.

I chociaż akcja ewakuacji uczniów z płonącego budynku szkoły i jej gaszenie okazały się na szczęście tylko ćwiczeniami, to młodzi druhowie udowodnili swój profesjonalizm, opanowanie i świetne przygotowanie do tego typu zdarzeń. – Druhowie z Akademii Małego Strażaka niezwykle sumiennie podchodzą do wszystkich treningów. Bardzo się przykładają, trenując nie tylko resuscytację. Podnoszą też swoją sprawność fizyczną, uczą się jak podpinać węża i autentycznie jak gasić pożar – mówi Tomasz Gruszczyński, dyrektor SP w Brynicy, który wspólnie z Dariuszem Śliwą, Naczelnikiem OSP w Brynicy, był pomysłodawcą i założycielem Akademii Małego Strażaka.

Podczas zaaranżowanej przez opiekunów akcji ewakuacyjnej młodzi druhowie ze spokojem wyprowadzili z zakopconego budynku ponad 210 osób w niecałe 1,5 minuty. Do tego wynieśli na noszach poszkodowanego i ugasili płonący dach. – Były to ćwiczenia, ale mali strażacy błyskawicznie przystąpili do akcji. Jestem pełen podziwu dla ich postawy – mówi senator Krzysztof Słoń. – Oni biorą udział także w wielu innych akcjach, m.in nauki pierwszej pomocy. Sama akademia, której są członkami jest ewenementem w skali kraju. Dlatego zaprosiłem ich, aby mogli obejrzeć Sejm, Senat, a ponadto Stadion Narodowy i Izbę Strażacką w Niepokalanowie. Jestem członkiem senackiego Zespołu Strażackiego i muszę przyznać, że byłem bardzo dumny, kiedy w parlamencie mogłem pochwalić się naszymi brylantami, które w swoich strojach wyglądały przecudnie. Gratuluję rodzicom i wychowawcom świetnej współpracy w formowaniu młodych charakterów. Kiedyś może ktoś z tych, dzisiaj dzieciaków, uratuje komuś życie na drodze albo wyniesie kogoś z płonącego domu. To świetny pomysł na wychowanie, godny naśladowania – podkreśla senator Krzysztof Słoń, który w nagrodę za poświęcenie zaprosił młodych druhów na wycieczkę do Warszawy.

A mali druhowie byli zachwyceni taką nagrodą. – W parlamencie mogliśmy zobaczyć tych, których znamy tylko z telewizji. Wzięliśmy też udział w posiedzeniu komisji Senatu, a po zjedzonym w sejmowej restauracji obiedzie pojechaliśmy zwiedzać Stadion Narodowy i Izbę Strażacką w Niepokalanowie. To była wspaniała wycieczka – mówili zgodnie mali druhowie z Brynicy.


Warto dodać, że zaledwie po kilkumiesięcznym przeszkoleniu, mali druhowie z Brynicy okazali się być tak świetnie wyszkoleni, że zostali zaproszeni do wzięcia udziału w nagraniu spotu edukacyjnego, który już trafił do szkół województwa świętokrzyskiego. Mali strażacy sami też uczą swoich rówieśników jak ratować ludzi. – Choć mają po kilka lat, wiedzą jak zachować się w razie wypadku czy pożaru. Potrafią udzielać pierwszej pomocy, znają się na specjalistycznym sprzęcie. To niebywałe, że potrafili opanować to wszystko, a teraz jeszcze uczą innych. Jestem ogromnie dumny z naszych małych strażaków i wdzięczny za docenienie ich ciężkiej pracy przez senatora Krzysztofa Słonia – podkreśla Zbigniew Piątek, Wójt Gminy Piekoszów.

Galeria