3.5 C
Kielce
niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaKulturaWywiad z Grzegorzem Pabianem z Punktu Informacji Turystycznej w Morawicy

Wywiad z Grzegorzem Pabianem z Punktu Informacji Turystycznej w Morawicy

Zobacz

Podobno związany jest Pan z gminą Morawica od dziecka?

      Grzegorz Pabian: Tak. Moje korzenie rodzinne pochodzą z okolic Morawicy – ojciec urodził się i przez wiele lat mieszkał w Brzezinach, a dziadek pochodził z Woli Morawickiej. Od dziecka i do chwili obecnej należę do parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Szkołę Podstawową ukończyłem w Bilczy, gdzie czynnie uczestniczyłem w życiu artystycznym i kulturalnym placówki. W życiu dorosłym również związany jestem z Bilczą, skąd pochodzi moja żona, wnuczka ostatniego westerplatczyka majora Ignacego Skowrona. Mam dwoje dzieci, 22 letniego syna i 17 letnią córkę, którzy również są absolwentami Zespołu Szkół w Bilczy.

Geologia to Pana pasja?

      G.P.: Można tak powiedzieć. W 1988 roku ukończyłem Technikum Geologiczne im. Stanisława Staszica w Kielcach i rozpocząłem pracę w branży górniczej w ZPW Trzuskawica S.A. w Sitkówce, podnosząc swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach z zakresu górnictwa odkrywkowego. W 2009 roku obroniłem licencjat z kierunku turystyka i rekreacja na WSU w Kielcach, a w 2011 roku uzyskałem tytuł magistra z kierunku geografia w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2014 roku ukończyłem studia podyplomowe na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

Wykorzystuje Pan swoją wiedzę do pracy w samorządzie?

      G.P.: Od roku 2007 związany jestem zawodowo z samorządem gminnym, pracując na stanowiskach: specjalisty ds. turystyki i promocji oraz inspektora ds. obsługi Punktu Informacji Turystycznej w Urzędzie Gminy Sitkówka-Nowiny, Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach oraz Urzędzie Gminy i Miasta w Chęcinach. W ramach moich obowiązków związanych z rozwojem i promocją turystyki współpracowałem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Starostwem Powiatowym w Kielcach, Regionalną Organizacją Turystyczną, LGD „Perły Czarnej Nidy”, Oddziałem Świętokrzyskim Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Kielcach, Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz Geoparkiem Kielce. Dodatkowo posiadam uprawnienia: przewodnika turystycznego terenowego na obszar województwa świętokrzyskiego, instruktora ochrony przyrody PTTK, instruktora krajoznawstwa regionu oraz inne kursy z zakresu turystyki. Prowadziłem zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: planowanie w turystyce i promocja produktu turystycznego na Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach oraz z geologii i sozologii praktycznej na UJK w Kielcach. Jestem autorem i współautorem publikacji naukowych z zakresu geoturystyki i rewitalizacji terenów pogórniczych. Aktualnie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe na studiach III stopnia w Instytucie Geografii UJK w Kielcach. Swoją wiedzę wykorzystuję z powodzeniem w pracy samorządowej.

Jakie najważniejsze cele stawia Pan sobie w obecnej pracy?

      G.P.: Pracując w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy będę prowadził Punktu Informacji Turystycznej, udzielał informacji turystycznej, proomwał wydarzenia i walory turystyczne Gminy Morawica, oprowadzał wycieczki krajoznawczych po terenie Gminy Morawica, a także zajmę się organizacją cyklu prelekcji tematycznych pt. „Gawędy krajoznawcze nad Czarną Nidą”. Będę też prowadził inwentaryzację turystyczną Gminy Morawica, konsultacje merytoryczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów w zakresie turystyki i rekreacji, geografii, geologii, górnictwa oraz ochrony środowiska. Planuję też nawiązać szeroką współpracę z placówkami oświatowymi z terenu gminy w zakresie oprowadzania wycieczek szkolnych i przeprowadzania prelekcji z edukacji regionalnej. Chcemy też utworzyć w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy Klubu Geoturystycznego „Pod Amonitem”. Będę też pracował w Zespole Kordynacyjno-Wdrożeniowym „Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego”. W ramach obowiązków zawodowych również aktywne włączanie się w wydarzenia i imprezy o charakterze kulturalnym organizowane przez Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy.

Czy dzięki tym działaniom poznamy gminę Morawica od zupełnie innej strony?

      G.P.: Powyższe działania mają na celu wykreowanie wizerunku Gminy Morawica przyjaznej turystom w oparciu o walory wypoczynkowe m.in. doliny Czarnej Nidy, zbiornika wodnego, terenów leśnych z funkcją rekreacyjno-edukacyjną czy gospodarstw agroturystycznych oraz walorów specjalistycznych, czyli możliwości uprawiania różnych form turystyki jak: rowerowa, kajakowa, konna, karawaning, geoturystyka czy ekoturystyka. Będę starał się zapoznać mieszkańców i zachęcić ich do poznawania walorów krajoznawczych gminy Morawica.

Dziękuję za rozmowę

Agnieszka Olech

Przypomianmu o godzinach otwarcia Punktu Informacji Turystycznej w Morawicy:

od 15.04 do 14.10 (sezon letni)

Pn – Śr: 9.00 – 17.00

Pt: 9.00 – 16.00

So: 9.00 – 13.00

od 15.10 do 14.04 (sezon zimowy)

Pn – Pt: 8.00 – 15.00

Galeria

Aktualności

Chęciny inwestują w seniorów – rusza szeroki program wsparcia dzięki unijnemu dofinansowaniu

 Blisko siedmiuset seniorów z gmin powiatu kieleckiego, w tym także z gminy Chęciny i z Kielc, spotkało się w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas...

Polecamy