3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWspólne obrady komisji edukacji i rolnictwa przed sesją

Wspólne obrady komisji edukacji i rolnictwa przed sesją

Zobacz

Radni Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz radni Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i  Ochrony Środowiska zebrali się na wspólnych obradach przed sesją.

W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz.

Obrady połączonych komisji poprowadził Zenon Janus, który przedstawił poszczególne punkty z porządku obrad najbliższej sesji.

W obradach uczestniczył także kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział w Kielcach – Roman Żak. Poinformował członków komisji, że inspektorat sprawdza czy w obrocie i w uprawie nie występują rośliny z upraw GMO. Jak zaznaczył, dotychczas na terenie powiatu kieleckiego nie znaleziono upraw modyfikowanych genetycznie.

Ponadto zwrócił on również uwagę członków komisji na groźną chorobę atakującą uprawy ziemniaków- bakteriozę pierścieniową. Dodał także, że uprawa ziemniaków w ostatnich kilkunastu latach zmniejszyła się ponad 10- krotnie na terenie powiatu kieleckiego.

W trakcie obrad, radny Józef Szczepańczyk poinformował, że będzie chciał zgłosić wniosek o zdjęcie z porządku obrad sesji punkt dotyczacy uchwalenia Statutu Powiatu Kieleckiego. W wyniku przeprowadzonych głosowań  podczas posiedzenia połączonych komisji opowiedzieli się za również za tym radni z komisji rolnictwa natomiast radni z komisji edukacji byli za pozostawieniem tego punktu w porządku obrad.

Ponadto radni zwrócili również uwagę na sytuację szpitala przy ulicy Prostej w Kielcach. Jak mówiła radna Irena Gmyr widoczny jest znaczny spadek porodów w tej placówce. Członek Zarządu Mariusz Ściana zapewnił, że czynione są starania, by jak najwięcej kobiet rodziło w szpitalu przy ulicy Prostej.

W dalszej części obrad radny Szczepańczyk dopytywał o wyniki sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Kielecki. – Nauczyciele, którzy pracują w powiatowych placówkach oświatowych osiągnęli w ubiegłym roku średnią wynagrodzeń nauczycielskich na poszczególnych stopniach awansu – poinformowała  dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka. Dodała również, że w ubiegłym roku do wydatków oświatowych powiat dołożył z własnych środków prawie 5 milionów złotych.  

W odpowiedzi na pytania radnych, dyrektor poinformowała również o zmianach wysokości opłat za korzystanie z miejsc noclegowych w Powiatowym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Chęcinach i jego filiach. – Z wnioskiem o zmianę opłat zwróciła się dyrektor, która uzasadniała to między innymi dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej, czy kosztów ogrzewania. Proponowane zmiany w wysokości opłat oscylują średnio w kwocie 6-10 złotych – mówiła.

Podczas obrad radni dopytywali  także o Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu, który prowadzi stowarzyszenie.  Członek Zarządu Mariusz Ściana przypomniał, że na terenie powiatu kieleckiego były 3 takie ośrodki. Został jeden i  jak zaznaczył jest potrzeba społeczna, żeby nadal funkcjonował. Stowarzyszenie, które przejęło placówkę od powiatu wystąpiło o przedłużenie jej prowadzenia na kolejne 3 lata. Zarząd analizuje ten wniosek – powiedział. 

Kolejnym tematem, który poruszyli radni podczas obrad był Pałac Dobieckich w Łopusznie i pomysły na jego zagospodarowanie. – Jesteśmy jako powiat właścicielem tego budynku i będziemy angażować środki, które pozyskaliśmy na jego zabezpieczenie, ale właściciel zwrócił się o zwrot obiektu. Jak dodał, sąd wciąż rozpatruje skargę kasacyjną na decyzję przekazującą ten budynek powiatowi kieleckiemu. – Czekamy na wynik. Rozważaliśmy też przekazanie tej nieruchomości gminie, ale okazuje się, że jest to trudne wręcz niemożliwe ponieważ mogłyby pojawić się roszczenia i do powiatu i do gminy – wyjaśniał Mariusz Ściana.

Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2024-2029 oraz zmiany w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2024 rok omówiła skarbnik Powiatu Anna Moskwa. Radny Łukasz Woźniak pytał o wsparcie dla jednostek OSP. – Sukcesywnie spływa coraz więcej wniosków o pomoc finansową, pomagamy OSP w zakupach inwestycyjnych samochodów. Przygotowywane jest zestawienie uzyskanej pomocy przez poszczególne OSP z ostatnich latach. Ostatecznie decyzje w tej sprawie podejmie Zarząd – mówiła skarbnik.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy