3.5 C
Kielce
piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaAktualnościNIE RYZYKUJ, ZGŁOŚ NIEWYBUCH

NIE RYZYKUJ, ZGŁOŚ NIEWYBUCH

Zobacz

Postępowanie w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału 

Pomimo wielu lat od zakończenia II wojny światowej, wciąż na terenie kraju, a w szczególności województwa świętokrzyskiego i powiatu kieleckiego, będącego rejonem wielu intensywnych walk obronnych, spotykamy bardzo dużą ilość pozostałości i reliktów wojny w postaci niewybuchów i niewypałów tj.: bomb lotniczych, min, pocisków artyleryjskich, granatów moździerzowych i ręcznych, amunicji strzeleckiej, a także wielu innych niebezpiecznych przedmiotów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Szeroko pojęta aktywność życiowa i sportowa społeczeństwa, prace drogowe, budowlane polowe, leśne, warunki atmosferyczne, itp. prowadzą do odkrywania wciąż nowych miejsc z niewybuchami i niewypałami. Wieloletnie spoczywanie w ziemie prowadzi do dużej korozji, nie tylko elementów zewnętrznych, ale i penetruję wnętrze zapalników oraz znajdujących się w środku mechanizmów co prowadzi z upływem czasu do większej niestabilności i możliwości samoczynnej eksplozji.  Korozja prowadzi również do tworzenia naturalnego kamuflażu i zlewania się z terenem, co stanowi w dużej mierze utrudnioną ocenę dla znalazcy i możliwość właściwego oszacowania z czym ma do czynienia i jakie zagrożenie niesie za sobą próba odkrycia lub wyjęcia z ziemi nieznanego przedmiotu.

Z uwagi na ludzką ciekawość, która jest naszą wrodzoną cechą oraz brak świadomości o grożącym śmiertelnym niebezpieczeństwie wynikającym z niewłaściwego postępowania, w przypadku znalezienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, „nie ryzykują, postępuj zgodnie z procedurami i zgłoś niewybuch do odpowiednich organów i instytucji”.

Sztab Generalny Wojska Polskiego za pomocą mediów społecznościowych przypomina o właściwym postępowaniu, zachowaniu należytej ostrożność i zgłoszeniu znaleziska do odpowiednich organów i instytucji.

UWAGA – przypominamy zasady postępowania w przypadku znalezienia niewybuchów lub niewypałów.

W razie znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia należy:

  • Nie dotykać, nie ruszać, nie przenosić znalezionego przedmiotu wybuchowego.
  • Niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia.
  • Natychmiast powiadomić telefonicznie Policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.

 Pamiętaj – informując Policję (tel. 997 lub 112) należy:

  • precyzyjnie określić miejsce znaleziska,
  • określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość,
  • podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku,

 Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

O czym należy pamiętać i wiedzieć – samochody patrolu saperskiego są pojazdami uprzywilejowanymi, służącymi do zadań specjalnych. Patrol po dokonaniu podjęcia niewybuchu, przewozi go w rejon niszczeń tj. specjalne miejsce przystosowane do destrukcji tego typu przedmiotów na poligonie wojskowym. Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych
i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.”

Aktualności

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W stolicy województwa świętokrzyskiego, tak jak i we wszystkich miastach na terenie naszego kraju uroczyście obchodzony jest kolejny jubileusz...

Polecamy