Innowacyjne zajęcia oparte o metody nauczania wykorzystujące nowe technologie i narzędzia Web 2.0, poszerzona nauka języka angielskiego i informatyki, poznawanie europejskich kultur, geografii i historii, a nawet sytuacji społeczno-ekonomicznej krajów europejskich. Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni z końcem ubiegłego roku rozpoczął realizację dwuletniego projektu Erasmus+. W jego ramach uczniowie odwiedzą swoich partnerów i będą ich też gościć u siebie.
To już kolejny projekt Erasmus+ realizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni im. Jana Pawła II. Tym razem pod hasłem „Fostering Students’ Motivation Through European Digital Framwork”, czyli „Wzmacnianie motywacji uczniów poprzez współpracę w europejskiej cyfrowej szkole”. – Projekt będzie trwał dwa lata i będziemy go realizować w partnerstwie z pięcioma szkołami, w tym z Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii i Turcji – poinformowała dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni, Małgorzata Czekaj.
W ramach projektu będą prowadzone innowacyjne zajęcia z uczniami, które mają być oparte o metody nauczania wykorzystujące nowe technologie i narzędzia Web 2.0. – Ma to przede wszystkim sprzyjać rozwijaniu zainteresowań i talentów naszych uczniów, ale też rozwijać i poszerzać naukę języka angielskiego, naukę informatyki, a także znajomości europejskich kultur, geografii, historii i sytuacji społeczno-ekonomicznej krajów europejskich. Dzięki nowoczesnym metodą nasi uczniowie będą także uczyć się operatywności i umiejętności pracy w grupie – podkreśla dyrektor Małgorzata Czekaj i dodaje, że dwudziestu uczniów będzie miało też możliwość tygodniowego pobytu i uczęszczania do szkoły za granicą.
Dwuletni projekt przewiduje spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli oraz warsztaty dla uczniów w partnerskich szkołach. Wspólne działania uczniów i nauczycieli z sześciu krajów mają przynieść liczne rezultaty, takie jak chociażby otwarta TwinSpace na portalu edukacyjnym eTwinning, szkolny Klub Erasmus Plus, prace cyfrowe – prezentacje Prezi, Visme, strony internetowe WIX, cyfrowe quizy, gry edukacyjne, mapy skojarzeń, magazyn online, filmy i albumy ze zdjęciami.
Projekt dający możliwość współpracy w międzynarodowym partnerstwie szkół z wykorzystaniem innowacyjnych metod i nowoczesnych narzędzi pozwoli na wzbogacenie i ulepszenie metod pracy z uczniem, włączenie technologii komputerowej w proces realizacji podstawy programowej z języka angielskiego i innych przedmiotów nauczanych w szkole, podniesienie efektów kształcenia w zakresie języków obcych, informatyki i wiedzy o Europie. – To będzie kształcenie na miarę dwudziestego pierwszego wieku, które poprawi umiejętność wzajemnej współpracy uczniów oraz nauczycieli, zapewni wymiar europejski w działalności szkoły, a także ulepszy metody współpracy ze środowiskiem szkolnym, władzami i lokalną społecznością – zapowiada dyrektor Małgorzata Czekaj.
Pierwsze spotkanie projektowe, czyli szkolenie dla nauczycieli, odbędzie się już w styczniu bieżącego roku w Walencji, a w maju szkoła w Jaworzni będzie przez tydzień gościć uczniów i nauczycieli z partnerskich krajów.