Uroczysta msza święta
– Miłość do Ojczyzny to jest to co każe pięknie pracować nam dzisiaj, a tym którzy mieszkali w lasach, w zimnie – pięknie walczyć (…) Uczcijmy tutaj tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, dzięki nim możemy żyć i być tutaj – mówił ksiądz Andrzej Kwaśniewski z parafii w Chęcinach podczas mszy świętej, jaką odprawił 15 września pod pomnikiem w Szewcach.
Bitwa pod Szewcami
Bitwa w zgórskich lasach została rozegrana 18 września 1944 r. Wówczas 2 ppLeg. i 3pp Leg. dotarły do lasów Pasma Zgórskiego. Ich zadaniem było m.in. odciągnięcie uwagi Niemców od rejonu Korczyna i Fanisławic. Główną przyczyną działań był przewidywany plan ataku na Kielce. Wiązało się to z koniecznością pozostawania dodatkowych sił wojsk polskich w odwodzie. Preludium szewskiej bitwy stały się wydarzenia na nasypie kolejowym pod Rykoszynem. Idący w nocy z 16 na 17 września batalion Antoniego Hedy pokonał oddziały niemieckie pilnujące torów kolejowych relacji Kielce-Częstochowa. Bitwa pod Szewcami rozpoczęła się ok. 9.00 rano i trwała cały dzień. Natarcie niemieckiej piechoty wspierały ogień artyleryjski i działania lotnictwa. Wieczorem do ostrzału włączono niemiecki pociąg pancerny ustawiony na bocznicy stacji Sitkówka. Partyzanci utrzymali swoje pozycje do nocy. Pod osłoną nocy odeszli w kierunku wsi Polichno, Bolmin. Za cenę niewielkich strat własnych (3 zabitych i 11 rannych) żołnierze zadali znaczne straty nieprzyjacielowi, sami nie ulegając rozbiciu.
Uroczysta msza święta
Jak co roku mieszkańcy Szewc, Zawady, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji państwowych upamiętnili tych, którzy przelali krew za Ojczyznę. Na placu przy pomniku bitwy w Szewcach zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie i nauczyciele placówek edukacyjnych z terenu gminy Sitkówka-Nowiny, strażacy z OSP Kowala, Wola Murowana, Szewce i Zawada, Koło Gospodyń Wiejskich „Szewczanki”, Rycerze Kolumba działający na terenie gminy Sitkówka-Nowiny, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz mieszkańcy gminy, by wspólnie wziąć udział we mszy świętej w intencji poległych. Oprawę muzyczną zapewnił chór Nowina, którego członkowie zaśpiewali pieśni patriotyczne, w tym. m.in. „Modlitwę obozową”. – Pamiętamy nie tylko o tych, którzy zginęli tu w 1944 r. Cztery lata później, całkiem niedaleko stąd, zamordowano i pochowano tu żołnierzy podziemia niepodległościowego, członków tzw. grupy przetrwania działającej na terenie ówczesnego województwa kieleckiego. Pamiętamy również o 17 września – rocznicy napadu ZSRR na Polskę – mówił, witając wszystkich zgromadzonych, wójt Sebastian Nowaczkiewicz.
Po mszy świętej pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.