Liczne występy artystyczne, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, wybory miss i mistera wykopek oraz pyszne dania z ziemniakiem w roli głównej – tak wyglądał tegoroczny festyn rodzinny zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Rudzie Strawczyńskiej oraz tutejszą Radę Sołecką.

Powitanie gości

Przybyłych gości powitali przedstawiciele organizatorów, dyrektor szkoły Agnieszka Prędota-Gad wraz z sołtysem Rudy Strawczyńskiej Tadeuszem Pichetą. Przed oficjalnym otwarciem wydarzenia podkreślili znaczenie tradycji i kultury ludowej na terenach wiejskich. Zgromadzonych powitał także doradca wojewody świętokrzyskiego Wiktor Kowalski, który odczytał list skierowany do mieszkańców. Następnie odśpiewał pieśń patriotyczną. Głos zabrał również wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk. W swoim wystąpieniu odniósł się do potrzeby rozbudowy budynku szkoły. – Dokładamy wszelkich starań, aby powstała tu nowoczesna sala gimnastyczna. Do tej pory udało nam się pozyskać 900 tysięcy złotych dofinansowania zewnętrznego na realizację tego zadania, które jest potrzebną, a zarazem przecież bardzo kosztowną inwestycją. Nie zwalniamy jednak tempa i podejmujemy dalsze działania i starania o to, aby pozyskać dodatkowe fundusze na rozbudowę szkoły – podkreślał wójt Tadeusz Tkaczyk.

Artyści na ludową nutę


Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia. Tradycyjnie rozpoczął ją występ Orkiestry Dętej ze Strawczyna, która zagrała pod batutą kapelmistrza Michała Leśnika. Następnie uczniowie szkoły zaprezentowali swój występ o charakterze ludowym. Odgrywali scenki i recytowali wiersze przeplatane tańcami: Poloneza, Kujawiaka, Oberka i Krakowiaka. Na zakończenie młodzież zaśpiewała piękny stary utwór ludowy „Kamienie”. Całość dopełniło odczytanie wiersza. Następnie sceną zawładnął zespół ludowy „Wierna Rzeka”.

Mecz, wybory miss i mistera oraz finał konkursów

Podczas wydarzenia odbył się niezwykle emocjonujący mecz piłki nożnej: rodzice – uczniowie. Rozgrywka zakończyła się po serii rzutów karnych wygraną uczniów. W przerwie występów wokalistów wybrana została „Miss Wykopek”. Ten zaszczytny tytuł trafił do Julii Frączek. „Misterem wykopek został natomiast Oskar Wychowaniec. Spotkanie było też doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień w konkursach. Jednym z nich był konkurs literacki na „Najpiękniejszą historię o ziemniaku”. Wręczono także nagrody w konkursie plastycznym pt. „Ziemniaki cudaki”.

Było wiele atrakcji

W trakcie imprezy zabawę uświetniała grupa „Szczudlarze.pl”. Najmłodsi uczestnicy mogli też do woli szaleć na dmuchanej zjeżdżalni i w kulach w wodnym basenie oraz zajadać się nieograniczoną ilością waty cukrowej. Wszystkie atrakcje były bezpłatne. Starsi natomiast mieli okazję uczestniczyć w zabawach na scenie, między innymi: obieraniu ziemniaków na najdłuższą obierkę.

Dla tych, którzy zgłodnieli organizatorzy przygotowali pyszne posiłki. Były pieczone ziemniaki z ogniska, kiełbaski z grilla, pierogi, a nawet „zalewajka”. Dla miłośników słodkości serwowano smakowite ciasta.

– Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania, a szczególnie Radzie Rodziców z Przewodniczącą Wiolettą Frączek na czele i Radzie Sołeckiej. Podziękowania kierujemy też do sponsorów i gości, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie – podsumowała dyrektor szkoły w Rudzie Strawczyńskiej Agnieszka Prędota-Gad.

Co ważne, środki na festyn w dużej mierze zostały pozyskane przez Lokalną Grupę Wsparcia „Dorzecze Bobrzy”. Zostały one przyznane w ramach inicjatywy LEADER z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Galeria