3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościW Mniowie świętowano "Złote Gody"

W Mniowie świętowano „Złote Gody”

Zobacz

50 lat temu przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, a z początkiem kwietnia w gościnnych progach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie wspólnie świętowali przeżyte wspólnie lata. Szesnaście par z terenu gminy Mniów odebrało z rąk wójta Piotra Wilczaka oraz wicewojewody świętokrzyskiego Bartłomieja Dorywalskiego Medale Za długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane przez prezydenta RP.

Jak przypomniano podczas pięknej uroczystości Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest polskim cywilnym odznaczeniem państwowym, nadawanym przez Prezydenta RP. Medal stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły ze sobą więcej niż 50 lat. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Tym razem szesnaście par z terenu gminy Mniów świętowało okrągły jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Zgodnie podkreślano, że „złote gody” to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Jubilatów, ale również dla ich rodzin oraz przyjaciół. – To 50 lat nieprzerwanego, harmonijnego pożycia małżeńskiego. Prawdziwe, zgodne i dobre małżeństwo potrafi przetrwać wszystkie życiowe zawieruchy, aby po latach zyskać wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Bez wątpienia szczęśliwi są ci, którym dane było przeżyć razem te lata – podkreślał wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który wspólnie z wicewojewodą Bartłomiejem Dorywalskim dokonał uroczystego aktu dekoracji medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla osób, które przeżyły 50 lat w związku małżeńskim, w dowód społecznego uznania dla trwałości małżeństwa i rodziny. Przy wręczaniu medali towarzyszyli: wicewójt Michał Milcarz, sekretarz gminy Mniów Izabela Dziewięcka oraz Przewodniczący Rady Gminy Mniów, Sławomir Gaweł. Wszyscy złożyli parom życzenia pomyślności i szczęścia na jeszcze wiele długich wspólnych lat. – Te medale to symbol miłości, wzajemnego zrozumienia, poszanowania i jedności. Stanowicie dla młodego pokolenia wzór wytrwałości i wierności małżeńskiej. Z tego miejsca pragnę wam życzyć przede wszystkim dużo zdrowia na kolejne lata życia i szczęścia rodzinnego – życzył wójt, Piotr Wilczak. – W imieniu administracji rządowej w województwie świętokrzyskim pragnę podziękować szacownym Jubilatom za ten dorobek wspólnego życia i życzyć dużo zdrowia, radości i miłości – gratulował wicewojewoda, Bartłomiej Dorywalski.

Jubilaci otrzymali medale nadane przez Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie” oraz listy gratulacyjne, legitymacje, kwiaty i upominki. Nie obyło się bez łez wzruszenia, kiedy odśpiewano tradycyjne „Sto lat”. Po oficjalnych uroczystościach, przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę, w czasie której dostojne pary chętnie dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat udanego małżeństwa. Zdaniem szacownych jubilatów, podstawą udanego i trwałego związku jest miłość, tolerancja oraz umiejętność wybaczania sobie, ale najważniejsze to zaufanie i wierność.

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego świętowali: Marianna i Stanisław Bartosińscy, Irena i Wacław Bednarczykowie, Helena i Jerzy Czekaj, Maria i Zdzisław Janic, Wiesława i Marian Kondraccy, Stanisława i Zdzisław Mastalerz, Zofia i Feliks Milcarz, Halina i Jan Pacak, Genowefa i Mieczysław Prus, Zofia i Piotr Stachera, Irena i Wacław Stachera, Alicja i Henryk Stachura, Janina i Stanisław Ślusarczykowie, Danuta i Władysław Tobera, Zofia i Stanisław Toporek oraz Zofia i Stanisław Traczyńscy.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie pod kierunkiem Piotra Grzegorczyka.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy