3.5 C
Kielce
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościW gminie Mniów patriotyzm połączono z aktywnością fizyczną

W gminie Mniów patriotyzm połączono z aktywnością fizyczną

Zobacz

W wyjątkowy sposób postanowiono uczcić w gminie Mniów Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu pamięć o walczących z reżimem komunistycznym w powojennej Polsce uczczono na sportowo. Dokładnie 1 marca, w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Zaborowicach odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Mniów oraz radnego Rady Gminy Mniów Alberta Kolusa poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do patriotycznego Turnieju Piłki Siatkowej w Zaborowicach zgłosiło się sześć drużyn: SCKiS Strawczyn, K.O.alicja, Albatrosy, Dzikie dziki, Zaborowice i Ej chodźta bo gramy. Zanim jednak zawodnicy przystąpili do zmagań na boisku przypomniano o tych, o których przez lata nie można było głośno mówić. – Dziś spotykamy się, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. To oni po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i tworzyli antykomunistyczne podziemie. Musimy zrobić wszystko, aby pamięć o nich nie zaginęła. My postanowiliśmy zrobić to w nieco innej formie, na sportowo i ogromnie się cieszę, że na nasze zaproszenie do turnieju odpowiedziało tyle drużyn. Liczę, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń na terenie gminy Mniów – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

Warto przypomnieć, że 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2011 roku. Jest to data upamiętniająca wydanie w 1951 roku wyroku śmierci na siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Zginęli wtedy: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. – Historia jest dla nas niezwykle istotna, a przypominanie o Żołnierzach Wyklętych i ich ideałach jest bardzo ważne. Chcemy mówić o historii i pamiętać o niej. Dlatego też głównym celem naszego turnieju jest przede wszystkim oddanie honoru podziemiu niepodległościowemu – podkreśla Albert Kolus, radny Rady Gminy Mniów.

Na parkiecie hali sportowej w Zaborowicach do sportowej walki upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych stanęło sześć drużyn. Wszyscy doskonale przygotowani i gotowi na wygraną. Walka była na najwyższym poziomie, a po zaciętym finale najlepszą drużyną okazała się drużyna SCKiS Strawczyn. Drugie miejsce na podium zajęli zawodnicy Ej chodźta bo gramy, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Dzikie dziki. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Maciej Zieliński z drużyny SCKiS Strawczyn.

Na zakończenie serdeczne podziękowania popłynęły do wszystkim zawodników oraz kibiców, którzy brali udział w turnieju i uczcili w ten sposób pamięć Żołnierzy Wyklętych. – Dziękujemy Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach za wsparcie turnieju nagrodami oraz materiałami edukacyjnymi. Dziękujemy gorąco również dyrektorowi oddziału Totalizatora Sportowego w Kielcach Tomaszowi Zbrógowi, który wsparł nasz turniej nagrodami rzeczowymi. Podziękowania składamy także dla Delikatesów Centrum w Mniowie, Delikatesów Premium w Mniowie i Delikatesów Carrefour w Mniowie, które wsparły nas dużym zapasem wody mineralnej i napojów przeznaczonych dla uczestników rozgrywek – dziękowali na zakończenie organizatorzy wydarzenia upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy