Po raz kolejny uczniowie z powiatu kieleckiego będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności gry w warcaby. To za sprawą organizowanych już po raz trzeci Mistrzostw Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 lutego. Starosta kielecki Mirosław Gębski objął wydarzenie swoim patronatem.

Turniej, podobnie jak jego poprzednie edycje, organizuje Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku.

– Warcaby są bardziej dynamiczną grą niż szachy. Szybciej następuje tu konfrontacja zawodników. W naszym województwie rocznie odbywa się kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt turniejów szachowych. My chcemy promować warcaby, które są trochę zepchnięte na bok -tłumaczy Sławomir Grabka ze szkoły w Chmielniku.

III mistrzostwa w warcabach rozegrane zostaną 29 lutego w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku, w godzinach od 9.00 do 14.00. Tydzień wcześniej zakończy się przyjmowanie zgłoszeń od zainteresowanych szkół.


Uczniowie rywalizować będą w dwóch kategoriach: klasy I-IV oraz klasy V-VIII (obie dla dziewcząt i chłopców). W ubiegłorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 7 szkół z powiatu kieleckiego, łącznie około 60 osób. W tym roku organizatorzy przewidują maksymalnie 80 zawodników.

– Warcaby wymagają koncentracji, uczą logicznego myślenia i wbrew pozorom wcale nie są łatwą grą. Cieszę się, że mają swoich wiernych fanów, zwłaszcza wśród uczniów w tak młodym wieku – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Na najlepszych uczestników rozgrywek czekają puchary, medale i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szczegóły dotyczące turnieju znaleźć można pod adresem:

https://spchmielnik.superszkolna.pl/cms/47863/mistrzostwa_powiatu_kieleckiego_szkol_podstawowych_w_warcabach_kLasycznych