3.5 C
Kielce
sobota, 21 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności"Tańcowali i śpiewali", czyli Biesiada Kulturalna Wincentowie na ludową nutę "

„Tańcowali i śpiewali”, czyli Biesiada Kulturalna Wincentowie na ludową nutę „

Zobacz

Występy znanych i cenionych zespołów ludowych, pokazy karate, prelekcja o ochronie środowiska, a także mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. W ostatnią sobotę sierpnia w Wincentowie odbyła się zabawa na ludową nutę.

„Biesiada Kulturalna” w Wincentowie ściągnęła mnóstwo ludzi. Wydarzenie mogło odbyć się dzięki pozyskanemu przez Wincentowian unijnemu dofinansowaniu w ramach Lokalnej Grupy Działania „Dorzecze Bobrzy”. – Na realizację tego wydarzenia udało nam się pozyskać 14 tysięcy 700 złotych unijnego dofinansowania. Dzięki wielkiemu wsparciu Urzędu Gminy w Piekoszowie, a także lokalnych przedsiębiorców mogliśmy zorganizować dziś „Biesiadę Kulturalną” – mówi Alina Buczyńska prezes Zespołu Pieśni i Tańca „Wincentowianie”. – Oprócz występów zespołów ludowych zapewniliśmy też rozrywkę dla dzieci i młodzieży. Mamy ogromne dmuchańce, ślizgawki i kolorowe zamki. Jest nawet eurobangee – wymienia Stefan Król, skarbnik stowarzyszenia. Jak obje przyznali, frekwencja mocno ich zaskoczyła. – Pogoda nam dopisała, dopisali też mieszkańcy,którzy przyszli tu całymi rodzinami. Ogromnie nas to cieszy – mówi prezes Alina Buczyńska, która w imieniu zespołu oraz mieszkańców dziękowała gorąco wszystkim wspierającym działania „Wincentowian”. A te nie kończą się tylko na jednym projekcie. – Za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dorzecze Bobrzy” nie tak dawno pozyskaliśmy 5 tysięcy 400 złotych na stroje dla męskiej części zespołu. To dla nas wielkie wsparcie – dodaje Stefan Król.

Wiele atrakcji czekało na wszystkich, którzy sobotnie popołudnie postanowili spędzić w Wincentowie. Podczas „Biesiady Kulturalnej”, która odbyła się na placu przy świetlicy, wystąpiły znane i wysoko oceniane zespoły ludowe. Na scenie nie mogło zabraknąć oczywiście gospodarzy wydarzenia, czyli samych „Wincentowian”, z którymi przygrywał na harmonii kilkuletni Antoś Kowalski, zachwycając publiczność niezwykłym talentem muzycznym. Dla publiczności zaśpiewali też Piekoszowianie, Łopuszno i Zespół Śpiewaczy wraz z kapelą z Rykoszyna. – Myślę, że mieszkańcy czekają na tego typy biesiady. Widać to po frekwencji. Ludzie chcą się spotykać i być ze sobą, poznawać się wzajemnie. Dobrze, że na takie inicjatywy są środki zewnętrzne i dobrze, że mamy takie przedsiębiorcze zespoły ludowe. Dokładają wszelkich starań, aby scalać lokalną społeczność – podkreśla Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.

Pod wrażeniem organizacji wydarzenia i przedsiębiorczości „Wincentowian” byli przybyli goście. – Tego typu wydarzenia są niezwykle ważne, szczególnie dla lokalnych społeczności. „Wincentowianie” nie tylko realizują siebie, wspaniale promując folklor nie tylko w gminie, ale i na terenie całego województwa. Oni doskonale wiedzą jak zintegrować mieszkańców. Dziś mogli tu przyjść i bawić się w znakomitej atmosferze – mówiła wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. – Ogromnie się cieszę, że są ludzie, którzy tak mocno angażują się w sprawy lokalnej społeczności. „Wincentowianie” dają doskonały przykład budowania społeczeństwa obywatelskiego – dodał senator, Krzysztof Słoń, który gratulacje na ręce zespołu złożył osobiście wspólnie ze starostą powiatu kieleckiego, Mirosławem Gębskim.

Poza licznymi występami artystycznymi i dużą dawką muzyki ludowej nie zabrakło też innych pokazów. Dla wszystkich przybyłych zaprezentowała się czołówka europejskich karateków z Klubu Karate Morawica i Piekoszów. Można było podziwiać ich sprawność fizyczną i wytrzymałość. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Były liczne gry i konkursy z nagrodami dla całych rodzin. Wygłoszona została także prelekcja dotycząca ochrony środowiska. – Mówiłam przede wszystkim o wpływie kamienia wapiennego na środowisko i o jego szerokim zastosowaniu, również w przemyśle rolniczym – poinformowała Magdalena Sobota z Zakładu w Miedziance, który mocno wspiera działania i oddolne inicjatywy podejmowane przez mieszkańców.

Na zakończenie do zabawy tanecznej porwał wszystkich Zespół Swojacy. Warto dodać, że organizacja wydarzenia otrzymała dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pozyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dorzecze Bobrzy”.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy