Uczniowie i nauczyciele z Hiszpanii, Litwy, Rumunii i Słowacji odwiedzili szkołę podstawową w Oblęgorku, która bierze udział w międzynarodowym projekcie „Traditions and customs – promoters of interculturality in the 21st century” w ramach programu ERASMUS+. Celem wizyty jest integracja, poznawanie obcych kultur i obyczajów, a także doskonalenie znajomości języka angielskiego.
Powitanie gości
W skład każdej z delegacji, która przyjechała do gminy Strawczyn weszło pięcioro uczniów i dwoje nauczycieli. 14 października w szkole podstawowej w Oblęgorku uroczyście powitano gości. Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnym polonezem. – Jest to taniec, którym w naszym kraju rozpoczynamy ważne uroczystości. To dowód na to, jak ważnym i szczególnym dla nas momentem jest ta wizyta. Nasi nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz społeczność lokalna przygotowali dla przybyłych gości tak wiele atrakcji, że z całą pewnością zakochają się nie tylko w naszym regionie strawczyńskim, ale zauroczy ich także cała nasza ojczyzna. Czego bardzo serdecznie im życzę – powiedziała podczas uroczystego powitania Henryka Cisowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Warto dodać, że w spotkaniu wzięli także udział seniorzy z Klubu Seniora w Oblęgorze, którzy przywitali gości piosenką i drobnymi, ręcznie robionymi upominkami. Zebrani mogli obejrzeć również część artystyczną w wykonaniu uczniów z klas I-III.
Ciekawy program pobytu
Jak poinformowała dyrektor szkoły w Oblęgorku Henryka Cisowska, zagraniczni uczniowie wraz z opiekunami wezmą udział w licznych wydarzeniach na terenie gminy Strawczyn oraz poza jej granicami. Odwiedzą zamek w Chęcinach, Skansen w Tokarni, pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, a także Starostwo Powiatowe w Kielcach. Spotkają się także z przedstawicielami samorządu gminy Strawczyn. Będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, plastycznych, a także w konkursie sienkiewiczowskim, podczas którego odbędzie się recytacja poezji w różnych językach. Zwieńczeniem ich wizyty będzie Europejski Piknik z wieloma atrakcjami. – Projekt został mocno obsadzony w kulturze ludowej. Jego założeniem jest prezentowanie tradycji danego regionu, promowanie szacunku do różnych kultur i języków, jak również popularyzowanie różnic i podobieństw między krajami europejskimi uczestniczącymi w projekcie- poinformowała dyrektor Henryka Cisowska.
Uczniowie z Oblęgorka odwiedzą Litwę
Przypomnijmy, szkoła podstawowa w Oblęgorku w ramach programu ERASMUS+ nawiązała współpracę z czterema placówkami na terenie całej Europy: Rumunii, Hiszpani, Słowacji oraz Litwy. Projekt realizowany jest od 1 września 2018 roku i potrwa do 31 sierpnia 2020 roku. W jego ramach uczniowie i nauczyciele szkoły w Oblęgorku odwiedzają placówki zagranicznych partnerów oraz wykonują różnorodne zadania projektowe. – Nasi uczniowie odwiedzili już trzy państwa: Hiszpanię, Rumunię i Słowację. W przyszłym roku, w okolicach kwietnia, wyjadą na Litwę. Dzieci zakwaterowane są u poszczególnych rodzin, co ma sprzyjać integracji międzynarodowej i nauce języka. Realizacja programu jest doskonałą okazją do poznawania systemów edukacyjnych w innych państwach oraz wykorzystywanej tam metodyki nauczania. Uczniowie uzyskują też niepowtarzalną okazję do nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz spotkania się z rówieśnikami ze szkół partnerskich – podsumowała dyrektor Henryka Cisowska.
Czas trwania projektu to dwa lata, a łączna suma dofinansowania to 27 tysięcy 686 euro.