Na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach 17 listopada odbyła się próba generalna spektaklu Amatorskiego Teatru Święty spokój pod nazwą „Mąż zmarł, ale już mu lepiej wg scenariusza Izabeli Degórskiej.

Sala Domu Kultury w Rudkach pękała w szwach. Widzowie swoją obecnością zaskoczyli zarówno aktorów, jak i włodarza Miasta i Gminy Nowa Słupia. Na spektaklu byli też obecni: wicestarosta Tomasz Pleban, członek Zarządu Mariusz Ściana oraz Cezary Majcher. Główną rolę zagrała radna powiatowa Agata Sałata.

Próba generalna to zapowiedź przed wielkim wydarzeniem, gdyż Amatorski Teatr „Święty spokój” zakwalifikował się do udziału w 16. Międzynarodowym Konkursie Teatrów Amatorskich MELPOMENA. Na konkurs wpłynęło 42 zgłoszenia. Spośród nich, po odtworzeniu nagrań, do udziału w konkursie zostało zaproszonych 8 spektakli, m. in.”Mąż zmarł, ale już mu lepiej” w wykonaniu zespołu „Święty Spokój” z Rudek, To jedyny, amatorski teatr, który będzie miał okazję promować województwo świętokrzyskie w Środzie Wielkopolskiej!!!

„Mąż zmarł, ale już mu lepiej” to śmieszna komedia obyczajowa, w której sprytna żona, by przejąć majątek męża, próbuje różnych sposobów, żeby wyeliminować go ze świata żywych. Kolejni bohaterowie doprowadzają widzów do śmiechu, grabarz mierzący zmarłych przed śmiercią, dziennikarka, która za pośrednictwem telewizji zachęca do głosowania, czy odłączyć ponownie zmarłego i ciągle żyjącego Leona, czy wreszcie pasierbica, która chce zarobić na zmartwychwstaniu ojczyma dużą kasę. Mimo komediowej formy spektaklu, zawiera on mnóstwo prawdy o tym, jacy jesteśmy i jaki jest świat, w którym żyjemy.


Jak mówi Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Andrzej Gąsior,to wielki zaszczyt mieć na terenie gminy taki teatr. – Jestem z nimi całym sercem i uczestniczę w każdym występie. Trzymam mocno kciuki, żeby w Środzie Wielkopolskiej rzucili widzów na kolana. wiem, że są tego warci – powiedział burmistrz.

Aktorzy wielkie podziękowania składaja na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora, Stowarzyszenia Zdrowy Człowiek Emeryk i Klubu Seniora „AKTYWNI” ze Starej Słupi, ale również dla wszystkich, którzy wspierają ich finansowo i duchowo. Amatorski Teatr już zapowiada swój kolejny występ na scenie Domu Kultury, dla wszystkich osób, które niestety nie miały już miejsca na sali. „Z jednej strony jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że nasz spektakl cieszył się aż takim powodzeniem. Z drugiej zaś strony jest nam przykro i przepraszamy, że brakło miejsc dla wszystkich, którzy chcieli z nami spędzić czas. Dlatego też chcemy, aby wszyscy mieli okazję obejrzeć tę nietuzinkową komedię i zachęcić ludzi do inicjatyw społecznych, takich jak nasza”- mówią aktorzy Agata Sałata Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach.

Galeria