3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościSpektakl „Żona do adopcji” zdobył Grand Prix Festiwalu „Konfrontacje kultur” w Piekoszowie

Spektakl „Żona do adopcji” zdobył Grand Prix Festiwalu „Konfrontacje kultur” w Piekoszowie

Zobacz

To były cztery dni niezapomnianej przygody ze sztuką najwyższych lotów z różnych dziedzin. Podczas pierwszego w historii Festiwalu „Konfrontacje Kultur” w Piekoszowie odbyły się wernisaże, spotkania autorskie, koncerty i spektakle. Widzowie zdecydowali, że Grand Prix Festiwalu trafi do Teatru Old Timers Garage za spektakl „Żona do adopcji”. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Kultury w Piekoszowie, a uświetnił ją koncert Grupy Bohema.

Festiwal „Konfrontacje kultur” to innowacyjny na skalę ogólnopolską projekt realizowany przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie. Polegał on na organizacji festiwalu, podczas którego widzowie mogli zobaczyć konfrontacje z sześciu dziedzin: muzyki, malarstwa, fotografii, tańca, literatury i teatru. Co więcej, widzowie sami mogli oceniać występy i tym samym przyznać nagrodę Grand Prix Festiwalu dla wybranego laureata – mówi pomysłodawca festiwalu dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie, Andrzej Paździerz.

Trzeba przyznać, że miłośnicy sztuki przez cztery dni w Piekoszowie mieli prawdziwy raj. Festiwal ruszył w czwartek i rozpoczął się od spotkania autorskiego z Jackiem Fedorowiczem w Bibliotece w Piekoszowie. Satyryk, aktor, felietonista, scenarzysta i rysownik, a nawet biegacz długodystansowy barwnie opowiadał o swoim życiu i twórczości. – Pierwsze medale podczas półmaratonów zacząłem zdobywać w wieku 70 lat – opowiadał Jacek Fedorowiczem, który pomimo 83 lat, jeszcze w lipcu bieżącego roku wziął udział w biegu na dystansie pięciu kilometrów. – Ja kompletnie nie mam poczucia humoru – żartował podczas spotkania autorskiego w Bibliotece w Piekoszowie.

Na tym jednak nie koniec czwartkowej uczty kulturalnej. Punktualnie o godzinie 19.00 na deskach Centrum Kultury w Piekoszowie wystawiono spektakl w wykonaniu Teatru Old Timers Garage autorstwa Marka Pitucha w reżyserii Jakuba Ehrlicha pt. „Żona do adopcji”. Prawdziwe tłumy przybyłych widzów mogły podziwiać znakomitych aktorów w klasycznej komedii pomyłek, będącej afirmacją tradycyjnych wartości – przyjaźni, miłości, rodziny, ojcostwa i macierzyństwa

Piątek upłynął pod znakiem tańca i fotografii. Najpierw w Bibliotece w Piekoszowie odbył się wernisaż wystawy prac autorstwa Krzysztofa Zająca. Jego dzieła eksponowane były na ponad 80 Międzynarodowych Salonach Fotograficznych w 29 krajach. Dziewięć wystaw indywidualnych i dziewiętnaście problemowych wystaw zbiorowych. W 2015 roku został uhonorowany tytułem Excellence FIAP (Fédération Internationale de I’Art Photographique). Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów fotograficznych, a także dwunastej edycji WKF NATIONAL GEOGRAPHIC 2016. Po wernisażu można było obejrzeć spektakl Kieleckiego Teatru Tańca „Zobacz jazz”.

Fani fotografii i muzyki spotkali się trzeciego dnia festiwalu. Rozpoczął się on od wernisażu wystawy prac autorstwa Przemysława Suligi, doktora Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którego twórczość oparta jest na podstawach języka geometrii. Prace wystawione w Piekoszowie podziwiano już wcześniej na wystawach w Paryżu, Scheersbergu, Wilnie, Gdańsku, Rzeszowie, Warszawie, Cieszynie i w Kielcach. Zwieńczeniem trzeciego dnia był niezapomniany koncert zespołu rockowego Kobranocka. Wraz z artystami głośno śpiewała też publiczność znane przeboje grupy, jak chociażby Kocham Cię jak Irlandię, I nikomu nie wolno się z tego śmiać czy List z pola boju.

Gala finałowa Festiwalu „Konfrontacje Kultur” w Piekoszowie odbyła się w niedzielę. Piękny koncert dla wszystkich przybyłych dał Rafał Nosal i Grupa Bohema. Po nim odbyła się najważniejsza część gali, przyznanie Grand Prix Festiwalu, które zgodnie z wolą publiczności trafiło do Artytów Teatru Old Timers Garage za spektakl „Żona do adopcji”. W imieniu aktorów, statuetkę odebrał Jakub Wons z rąk przewodniczącej Rady Gminy w Piekoszowie, Barbary Drogosz i dyrektora Andrzeja Paździerza.

Galeria

Aktualności

Przy cmentarzach parafialnych w Brzezinach i Lisowie odbyły się kwesty

Jak każdego roku, z okazji Dnia Wszystkich Świętych na cmentarzach w Brzezinach i Lisowie odbyły się kwesty. Wolontariusze zbierali pieniądze na renowację...

Polecamy