12 tycznia w całej Polsce odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tą szlachetną akcję, jak co roku włącza się również gmina Strawczyn. Jej mieszkańcy w tegorocznej edycji udowodnili, że Wielkiej Orkiestrze można dać prawdziwego wiatru w żagle i spektakularnie pobili ubiegłoroczny rekord zbiórki. A wszystko po to, aby wspomóc zakup niezbędnego sprzętu do ratowania zdrowia i życia dzieci.

To już wiadomo – jest rekord!

Mieszkańcy gminy Strawczyn już nie raz pokazali, że mają gorące serca i potrafią pomagać. Podczas ubiegłorocznego, 27. Finału WOŚP udało im się zebrać 15 tysięcy 597 złotych oraz 72 euro. W tym roku efekty zbiórki przeszły najśmielsze oczekiwania osób zaangażowanych w organizację finału. W sumie na ten moment zebrano dwa razy więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku, blisko 30 tysięcy złotych! Jednak to nie koniec liczenia pieniędzy. Dokładna kwota będzie znana w ciągu najbliższych kilkunastu godzin – Liczyliśmy na to, że podobnie jak w poprzednich latach, tak również w tym roku mieszkańcy chętnie włączą się w akcję WOŚP. Ale tak wielki odzew z ich strony i tak ogromne wsparcie dla Wielkiej Orkiestry jest dla nas niezwykłą niespodzianką. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli tegoroczną zbiórkę, wzięli udział w licytacjach i wrzucali pieniądze do puszek. Zakupiony dzięki tym funduszom sprzęt do ratowania zdrowia i życia dzieci jest naszym wspólnym dobrem, dlatego jeszcze raz wielkie dziękuję – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Występy artystów i rekordowe licytacje!


W gminie Strawczyn Finał WOŚP rozpoczął się o godzinie 16.00. W sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie zebrani goście obejrzeli liczne występy lokalnych artystów. Wydarzenie otworzył taniec dzieci z gminy Strawczyn i koncert Orkiestry Dętej ze Strawczyna. Następnie na scenie zaprezentowali się: Olimpic Dance Studio, uczennice szkoły podstawowej w Korczynie Wiktoria Rozpara i Maja Smolarczyk, uczniowie ze szkoły w Strawczynie oraz Zespół Ludowy Swojaki.

Występy były przeplatane licytacjami darów. Wśród fantów, które można było zakupić znalazły się między innymi: koszulka z podpisami piłkarzy VIVE Kielce, piłka z podpisami piłkarzy Korony Kielce, gadżety WOŚP, karnety na spływy kajakowe, jazdę konną, kurs nauki pływania, czy zabiegi kosmetyczne. Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Sportu Łukasz Woźniak zachęcał do licytacji miesięcznych karnetów na basen OLIMPIC bez limitu wejść o wartości 400 złotych! Jeden z nich zlicytowano za kwotę aż 600 złotych. Co ważne, wszystkie fanty znalazły swoich nabywców, którzy chętnie podbijali stawki podczas licytacji. Największą popularnością wśród licytujących cieszył się kosz nalewek wójta gminy Strawczyn Tadeusza Tkaczyka, który osiągnął zawrotną cenę 1100 złotych! W sumie z licytacji uzbierano aż 8 tysięcy 30 złotych, co jest dotychczasowym rekordem. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdy grosz przekazany na WOŚP. Mieszkańcy gminy Strawczyn nie zawiedli. Dziękujemy też za wspaniałą frekwencję i za to, że byli z nami – dziękuje dyrektor Łukasz Woźniak.

Kiermasze rękodzieła i pyszne jedzenie

Oprócz zbiórki pieniędzy do puszek i podczas licytacji, mieszkańcy mogli wesprzeć Wielką Orkiestrę robiąc zakupy na stoiskach, które stanęły na miejscu wydarzenia. Klub Seniora w Oblęgorze przygotował kiermasz rękodzieła. Był tu także kiermasz prac dzieci z przedszkola przy Zespole Szkół Oświatowych w Strawczynie oraz Szkoły Podstawowej w Korczynie. Stowarzyszenie Jagienki przygotowało na tę okazję pyszne pierogi i krokiety. Stoisko z wyśmienitym jedzeniem, pierogami i ciastami miały także panie z Koła Gospodyń Wiejskich Oblęgorzanki.

W tym roku WOŚP zagrał dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wolontariusze zbierali pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Jak zapowiedział lider WOŚP Jurek Owsiak, specjaliści skupią się na sprzęcie dla takich dziedzin medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia i neurochirurgia.

Galeria