3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaPrzegląd Obrzędów Ludowych w Piekoszowie

Przegląd Obrzędów Ludowych w Piekoszowie

Zobacz

Już po raz kolejny w Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się Przegląd Obrzędów Ludowych. Była wspaniała gra aktorska z gwarą ludową oraz strojami i rekwizytami adekwatnymi do przedstawianych obrzędów. Trzeba przyznać, że bogactwo ludowości zachwyciło publiczność.

– Nie będzie jutra bez wczoraj – podkreślała przewodnicząca komisji oceniającej obrzędy Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. – Nasze dzieci i wnuki są pozbawione elementarnej wiedzy na temat tego, jak to kiedyś bywało. Cieszę się, że w województwie świętokrzyskim odbywa się coraz więcej tego typu wydarzeń. Biorąc udział w wielu różnych konkursach, śmiało mogę stwierdzić, że nasza ziemia świętokrzyska jest najlepsza. Widać tu ogromne bogactwo kultury i ludowości. Góry świętokrzyskie są kolebką tej kultury ludowej. Mamy piękne zwyczaje i obrzędy, które w tej chwili przechodzą swój renesans – mówiła Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, chwaląc wszystkich aktorów obrzędowych. – Chociaż są to tak zwani aktorzy nieprofesjonalni, to ja uważam, że więcej jest w nich profesjonalizmu i naturalności niż w niejednym aktorze. Niektórzy z nich wynieśli z domu pewne zachowania i nie wstydzą się swojego pochodzenia – zaznaczyła.

O wielkim potencjale ludowych artystów i potrzebie ich wspierania mówił radny sejmiku wojewódzkiego, Tomasz Zbróg.- To oni podtrzymują nasze tradycje przekazując je z pokolenia na pokolenie. Pokazują nam jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały obrzędy chociażby weselne. Dzięki nim możemy przenieść się w zamierzchłe czasy i zobaczyć jak żyli nasi dziadowie. Wszyscy, którzy angażują się w ocalenie od zapomnienia zasługują na wielkie słowa uznania. Takie inicjatywy warto wspierać – przekonywał Tomasz Zbróg, radny sejmiku wojewódzkiego.

Jury, w skład którego weszli – Joanna Luty z Muzeum Wsi Kieleckiej, Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i Anna Perzowicz instruktor BCK w Piekoszowie – przy wyborze najlepszych prezentacji wzięło pod uwagę przede wszystkim zgodność z tradycją, czyli odpowiedino dobrane do tematyki stroje, gwara, nazewnictwo, rekwizyty i umiejętność posługiwania się nimi. Po długich naradach, ex aequo I miejsce zdobył Zespół Ludowy Jaworzanki z Jaworza w gminie Zagnańsk i Stowarzyszenie Świętokrzyskie Jodły z gminy Bodzentyn. Każdy z zespołów otrzyma w nagrodę po 500 zł. – Pokazaliśmy dzisiaj „Zmówiny”, czyli obrzęd przekazania ręki pani młodej panu młodemu. Coś jak dzisiejsze zaręczyny – mówi jedna z młodych aktorek – Klaudia Wolczyk. – Przygotowywaliśmy się do wystawienia tego obrzędu blisko rok. Łatwo nie było, ponieważ na co dzień nie używamy staropolskiego języka, ale było warto. Trzeba pokazywać naszą tradycję i pielęgnować to, co nasze – zaznacza Katarzyna Sobczyk. Miejsce drugie i 300 złotych nagrody przyznano Stowarzyszeniu Wzdolskie Kołowrotki z gminy Bodzentyn, a miejsce trzecie i nagroda 200 złotych powędrowały do Zespołu Śpiewaczy Piekoszowianie z gminy Piekoszów. Przyznano także wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej w gminie Górno. – Jestem dumny, że tradycja w naszej gminie jest podtrzymywana i przekazywana młodszemu pokoleniu. Nie wstydzimy się naszych korzeni i naszej ludowizny. Ogromnie się cieszę, że nasz Zespół Śpiewaczy Piekoszowianie zajął tak wysokie drugie miejsce. Zasłużyli na tą nagrodę – podkreślał obecny podczas przeglądu wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Jak podkreślano celem przeglądu była przede wszystkim promocja kultury ludowej, a także aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do niecodziennej formy prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu. Nagrody przyznane podczas przeglądu zostaną wręczone w styczniu podczas pokazu talentów.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy