A wszystko to pod hasłem „Tradycja łączy pokolenia”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Bezpieczna Plus” – projektu, który od września bieżącego roku jest realizowany przez szkoły na terenie gminy Piekoszów. Takiej integracji międzypokoleniowej, jak podczas wspólnego wykonywania świątecznych ozdób można tylko pozazdrościć.

W jednej z sal Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, w grudniowe popołudnie zgromadziły się dzieci wraz z rodzicami. Przybyli też lokalni artyści oraz władze gminy Piekoszów. Wszyscy spotkali się tu w jednym celu. – Wspólnie będziemy robić ozdoby świąteczne – mówi szkolny pedagog, Elżbieta Sikora, która wraz z kierownikiem świetlicy, Małgorzatą Pietrzykowską oraz nauczycielem Grażyną Piotrowską jest koordynatorką projektu „Bezpieczna Plus” z ramienia ZPO w Piekoszowie.

Przybyłych na świąteczno integracyjne międzypokoleniowe warsztaty podzielono na grupy, a każdej z nich przydzielono koordynatora artystycznego, wśród których znaleźli się: Zenon Kobiec, Rozalia Walczyńska, Joanna Jarząbek, Renata Podstawka, Anna Prusaczyk, Beata Walczyńska oraz Zespół Piekoszowianie. To właśnie pod ich czujnym okiem w mig powstawały kolorowe bombki, strojne choinki, piękne kartki świąteczne, urocze aniołki i wyjątkowe stroiki. – Nie jest trudno wykonać ozdoby świąteczne wtedy, kiedy chce się je robić i chce się zgłębić tajniki ich wykonywania. Kiedyś robienia ozdób świątecznych uczyły nas nasze mamy i babcie. Dziś, my chętnie dzielimy się tą wiedzą z młodszym pokoleniem – podkreślały panie z Zespołu Ludowego Piekoszowianie. – Pokazano nam jak robić ładne bombki i choinki. Wcale nie jest to takie trudne, kiedy tylko wie się jak je zrobić – potwierdziła jedna z uczestniczek warsztatów świątecznych, Antonina Syska z klasy V Szkoły Podstawowej. – Jak dla mnie to świetna zabawa. Wszyscy się tu integrują. Robimy bardzo fajne rzeczy – dodała Oliwia Szafarczyk z klasy III gimnazjum.

Gwarno i wesoło było podczas wspólnego wykonywania świątecznych cudeniek, a artystom przygrywał na harmonii Stanisław Kornecki z Zespołu Ludowego Piekoszowianie. – Atmosfera jest tu wspaniała, a wszystkie te ozdoby są niepowtarzalne i wyjątkowe. Wyjątkowy jest także wspólnie tu spędzony czas. Takiej integracji można tylko pozazdrościć – mówił wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który wspólnie z dyrektorem dyrektorem ZPO w Piekoszowie, Krzysztofem Stępniewskim, bacznie przyglądał się procesowi powstawania niezwykłych dekoracji świątecznych. Na jednej z przygotowanych choinek złożył nawet swój podpis. – Będzie ona wystawiona na licytację podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mam nadzieję, że osiągnie wysoką cenę – wyraził nadzieję gospodarz gminy.

Warto dodać, że część z wykonanych podczas wyjątkowej akcji świątecznych ozdób zostanie przekazanych na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozostałe udekorują piekoszowską szkołę.

Galeria