3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPrymas Polski arcybiskup Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom w sanktuarium w Piekoszowie

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom w sanktuarium w Piekoszowie

Zobacz

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, w niedzielę, 18 listopada, przewodniczył uroczystościom zakończenia Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i dziękczynienia za 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie poświęcił „szatę dla Maryi”.

Zanim rozpoczęły się uroczystości główne, Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak gościł w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Tu spotkał się z chorymi, odmawiając wspólnie z nimi Koronkę do Miłosierdzia. Następnie po powitaniu przez wiernych udał się wraz z nimi w procesji do kościoła parafialnego, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Uroczysta msza święta rozpoczęła się punktualnie o godzinie 16. Odbyła się ona pod przewodnictwem Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego, wraz z którym koncelebrowali ją biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski i biskup pomocniczy Andrzej Kaleta. Podczas uroczystości odbyło się poświęcenie „szat dla Maryi”, które stanowią wotum wdzięczności parafian i pielgrzymów za Złoty Jubileusz Koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Zarówno ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski, jak i arcybiskup Wojciech Polak wspominali rok 1968, kiedy to dokładnie pięćdziesiąt lat temu we wrześniu, prymas kardynał Stefan Wyszyński ukoronował po raz pierwszy obraz namalowany w 1691 roku przez nowicjusza ojców Paulinów w Częstochowie, Krzysztofa Lateckiego. – Z wdzięcznym sercem przybywam do Piekoszowa, aby oddać część Bogu przez Maryję, idąc śladami Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat temu koronował ten obraz – mówił ksiądz prymas Wojciech Polak.

Jak podkreślał senator Krzysztof Słoń, zarówno wydarzenia sprzed lat, jak i te współczesne stanowią dla nas pokrzepienie serc, a o historycznym znaczeniu wizyty Prymasa Polski mówił wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Ogromnie się cieszę, że dzisiejsze uroczystości zgromadziły tylu wiernych. Zapiszą się one złotymi literami na kartach historii – zaznaczył wójt, Zbigniew Piątek.

Uroczystości zakończyły się mszą świętą z okazji Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i dziękczynienia za 100-lecie wolnej Polski. Podczas mszy świętej szczególne podziękowania ksiądz Zygmunt Kwieciński, proboszcz parafii w Piekoszowie i kustosz sanktuarium skierował do wykonawcy „szat dla Maryi”, którym była pracownia Drapikowski-Studio z Gdańska, a także do parafian za nieoceniony dar serca.

Warto przypomnieć, że kult obrazu Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczął się w 1705 roku, kiedy zauważono, że obraz „płacze” krwawymi łzami. Za pośrednictwem obrazu wierni zaczęli doznawać wielu łask. Ks. Mikołaj Złotnicki w publikacji z 1774 roku opisuje ponad 280 łask i cudów doznanych za pośrednictwem Miłosiernej Matki Bożej. Budowę obecnej świątyni pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w 1807 roku. W 1968 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu, a po jego kradzieży rekoronacji dokonał kardynał Józef Glemp 18 maja 1986 roku.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy