Powiały biało czerwone flagi podczas wspólnego śpiewania dla niepodległej, które odbyło 16 listopada w Centrum Kultury w Piekoszowie. Na scenie stanęli lokalni artyści z pięknym niepodległościowym repertuarem. To był wspaniały koncert.

Ze sceny Centrum Kultury w Piekoszowie rozbrzmiewały chóralne śpiewy, skoczne marsze, recytacje i śpiewy solistów. Wspólnie z artystami głośno śpiewała publiczność, która otrzymała śpiewniki z wykonywanymi utworami. Koncert pieśni patriotycznych i legionowych rozpoczął Chór Bonu, który wykonał utwory takie jak: „Ach kieleckie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Kadrowa:, „Piechota”, „Płynie Wisła, płynie” i „Uwierz Polsko”. Pięknie zaprezentowali się także soliści, a wśród nich wystąpiła Zuzia Zając z piosenką „Wstaje świt”, Jowita Świebodzka z piosenką „Rozkwitały pąki białych róż”, Mateusz Dobosz z piosenką „Miejcie nadzieję”, Julia Bębacz z utworem „Biały Krzyż”, Aleksandra Piotrowska z piosenką „Wojenko,wojenko”, Marcelina Gos z piosenką „Pytasz mnie”, Patrycja Rutkowska z piosenką „Taki kraj”, Amelia Tomasik z piosenką „Jak długo na Wawelu”, Alicja Kozieł z piosenką „Ojczyzna” i Anna Malicka z utworem „Żeby Polska była Polską”. Taniec niepodległościowy wykonali uczniowie ze szkoły w Jaworzni i ze szkoły w Zajączkowie. Zespół wokalny z Zajączkowa wykonał utwory „Warczą karabiny” i „Ułani, malowane dzieci”. Piękny spektakl utrzymany w duchu patriotycznym wystawił Teatr ze Szczukowskich Górek, a Orkiestra Dęta z Piekoszowa dała niezapomniany koncert. Publiczność za każdym razem nagradzała artystów gromkimi brawami.

Jak podkreślano podczas koncertu, naród polski przetrwał czas niewoli właśnie dzięki pieśni powstańczej, religijnej i patriotycznej. – W czasach totalnego zniewolenia jedynie pieśń ostała się wolna. Ona dźwiga z kolan, upadku i rezygnacji, daje radość i uskrzydla – zaznaczyła Barbara Drogosz, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Piekoszowie.

Bez wątpienia koncert pozwolił na powrót do pięknej tradycji wspólnego śpiewania. – Poprzez muzykę możemy uczcić pamięć o tamtych wydarzeniach i setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez muzykę możemy wyrazić naszą polskość i miłość do Ojczyzny – mówił Stanisław Czechowicz, kapelmistrz Orkiestry Dętej w Piekoszowie.


Koncert poprowadził dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie, Andrzej Paździerz, który zabrał tłumnie przybyłych gości w podróż przez dzieje historii naszego narodu. Po koncercie wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, rozlosował wśród publiczności dwa piękne wydawnictwa patriotyczne, a także flagę Polski przysłaną przez prezydenta Andrzej Dudę, którą wylosowała jedna z najmłodszych uczestniczek wydarzenia. Na zakończenie wszyscy wspólnie śpiewający pieśni patriotyczne zostali obdarowani przez władze gminy słodkościami.

Trzeba przyznać, że podczas patriotycznego koncertu z pełną powagą i godnością, ale i z wielką radością świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie śpiewając pieśni patriotyczne.

Galeria