Stowarzyszenie „Dolina Belnianki” w Smykowie realizuje projekt pod nazwą nazwą „Decorada. Modułowe warsztaty dekorowania mieszkania, stołu, potraw i napojów”.
Warsztaty podzielone są na cztery moduły:
1) Tańcowała igła z nitką.
2) Na początku był pająk.
3) Bomb(k)owy decoupage.
4) Ślicznie i aromatycznie.
Motywem przewodnim warsztatów jest wykonywanie zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych ozdób i dekoracji świątecznych – wielkanocnych i bożonarodzeniowych.
W ramach modułu „Tańcowała igła z nitką” uczestniczki warsztatów poznały tajniki szydełkowania, ozdabiają styropianowe kule haftem temari, uczą się haftu wstążeczkowego, będą też wykonywać wielkanocne pisanki metodą filcowania. Efektem dotychczas przeprowadzonych zajęć są przepiękne szydełkowe koszyczki, anioły, gwiazdki choinkowe, serwetki, a nawet łapacz snów! Haftowane kule temari również przypadły do gustu uczestniczkom warsztatów i z pewnością w swoim czasie ozdobią niejedną świąteczną choinkę. Haft wstążeczkowy to już nieco trudniejsze zdanie, ale wiele osób znakomicie sobie z nim radzi. Nie ulega wątpliwości, że styropianowe jajka udekorowane tą techniką będą ozdobą wielu wielkanocnych stołów. Filcowanie to ozdabianie przedmiotów wełną czesankową, zwaną inaczej filcem. Czy jest to trudne? Wszystko przed nami – okaże się podczas kolejnych zajęć.
Moduł „Na początku był pająk” to zajęcia z bibułkarstwa. Podczas warsztatów uczestnicy będą wykonywać kwiaty z krepiny i bibuły. Celem gółwnym zajęć będzie wykonanie pająka – misternej konstrukcji z bibułowych kwiatów, która przed laty stanowiła ozdobę świętokrzyskich domów. Dostosowując tematykę warsztatów do kalendarza świąt, pokusimy się także o wykonanie wielkanocnej palmy.
„Bomb(k)kowy decoupage” – to warsztaty poświęcone ozdabianiu przedmiotów użytkowych techniką decoupage. W planach mamy wykonywanie bombek choinkowych oraz ozdabianie drewnianego pudełka – szkatułki.
„Ślicznie i aromatycznie” to kulinarna część „Decorady”. Tematyka warsztatów obejmować będzie nakrywanie i podawanie do stołu z elementami savoir vivre, dekorownie potraw, carving, baristykę oraz sporządzanie i serwowanie koktajli.
Warsztaty są częścią przedsięwzięcia nr 1.3.5 „Zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańcom” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Skierowane są do 20 dorosłych osób zamieszkałych na terenie gminy Daleszyce, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców wsi Smyków. Operatorem grantu jest Lokalna Grupa Działania „Białe Ługi” z siedzibą w Trzemosnej. Na realizację warsztatów Stowarzyszenie pozyskało dotację w kwocie 20400,00 zł. Środki te przeznaczone są na zakup materiałów i sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia warsztatów oraz wynagrodzenie instruktorów. W ramach wkładu własnego wolontariusze – członkowie Stowarzyszenia – dokonują zakupu materiałów, wykonują prace porządkowe w świetlicy, przeprowadzą rozliczenie grantu. Z udziału w warsztatach korzystają mieszkanki Smykowa, Sierakowa, Niw, Cisowa i Widełek. Są wśród nich członkinie Stowarzyszenia „Dolina Belnianki”, Kół Gospodyń Wiejskich w Smykowie i Cisowie, jak również osoby nie zrzeszone w żadnej organizacji społecznej.
Fotorelacje z poszczególnych zajęć udostępniane są sukcesywnie na stronie: https://www.facebook.com/stowarzyszeniedolinabelnianki/
J. Witkowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Belnianki”