Korzystając z dobrych warunków drogowych, kierujący nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość stwarzając jednocześnie zagrożenie w ruchu drogowym. Dowodem na taki stan może być aż 6 zatrzymanych uprawnień do kierowania pojazdami przez funkcjonariuszy z pińczowskiej jednostki.

Policjanci z ruchu drogowego codziennie przemierzają wiele kilometrów, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Największe zagrożenie dla niego stanowią kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierowcy pozbawieni wyobraźni, przeceniający swoje umiejętności i możliwości aut, które prowadzą, naciskają zbyt mocno pedał gazu, a kiedy zachodzi taka potrzeba, nie mają już czasu na odpowiednią reakcję.

Tym, którzy w obszarze zabudowanym przekraczają dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h, obligatoryjnie zatrzymywane jest prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Od piątku do niedzieli policjanci z pińczowskiego ruchu drogowego zatrzymali za takie przewinienia aż 6 uprawnień, w tym 5 mężczyznom i 1 kobiecie. Licznik najmłodszych z nich: 22-latka z Pińczowa i 25-latka z Buska- Zdroju pokazywał najwięcej, bo aż 71 km/h ponad dozwoloną wartość. Jak się okazuje starsi też zbytnio nie odstawali od czołówki tej swoistej stawki.  76-letni kierowca z Kielc osiągnął wynik przekraczający dozwoloną prędkość o 65 km, a 7 lat młodszy mieszkaniec Śląska o 67 km/h.

Ci kierowcy nie wsiądą za kierownicę przez najbliższe 3 miesiące. Pozostałych niech nie zwiodą pozornie dobre warunki drogowe. Nawet najlepsze nie zniwelują bowiem skutków nadmiernej prędkości. Trzeba też pamiętać, że mocne słońce i upal również wpływają na pogorszenie stanu psychofizycznego, a co za tym idzie szybkości reakcji na drodze. Ta z kolei jest szczególnie ważna, zwłaszcza w kontekście spodziewanego zwiększenia natężenia ruchu spowodowanego rozpoczęciem okresu wakacyjno – urlopowego.


Opr. DS

Źródło: KPP w Pińczowie