„Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty”
Podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich Niemcy utworzyli ponad 400 gett dla ludności żydowskiej. Największe getto powstało w listopadzie 1940 r. w Warszawie.
Niemcy od 1942 roku przystąpili do masowej eksterminacji ludności żydowskiej.
19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie – największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej we współpracy z polskim podziemiem, rozpoczęli działania zbrojne z okupantem.
W powstaniu wzięło udział około tysiąca bardzo słabo uzbrojonych bojowników, którym Niemcy przeciwstawili ponad dwa tysiące żołnierzy Wermachtu i SS. Zacięte walki trwały aż do 16 maja 1943 roku. Po ich zakończeniu cały teren dzielnicy żydowskiej spalono i zrównano z ziemią. Obszar getta stał się wielką pustynią gruzów. Wynik powstania był z góry przesądzony, o czym wiedzieli żydowscy bojownicy. Odwaga i determinacja walczących była niesamowita i wyjątkowa.
Akcja „Żonkile” wiąże się z postacią Marka Edelmana (ur. 1919r, zm. 2009 r. ), ostatniego przywódcy powstania, który co roku składał pod pomnikiem powstania w getcie warszawskim, żółte kwiaty.
Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Chęcinach, jak co roku, choć teraz wirtualnie, kontynuuje tę tradycję, przywracając pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, ofiarach, ale też o tych, którzy przeżyli by nam opowiedzieć ważny fragment okupacyjnego losu żydowskiego.
Organizatorem akcji „Żonkile” jest Muzeum Polin w Warszawie: http://polin.pl/pl
Szkolny koordynator akcji „Żonkile”
Agnieszka Plech