Policjanci ponownie apelują do mieszkańców naszego regionu o zachowanie ostrożności i rozwagi w związku z pojawiającymi się kolejnymi przypadkami oszustw na szkodę osób starszych. Sprawcy nie mając żadnych skrupułów, wykorzystują ufność seniorów okradając ich z oszczędności często całego życia. Kolejny taki przypadek miał miejsce wczoraj w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie 83 – latka przekazała oszustom pieniądze w kwocie 7 000 złotych. Kobieta podczas rozmów ze sprawcami była przekonana, że pomaga w tzw. „załatwieniu sprawy” swojej wnuczce, która miała być sprawcą wypadku drogowego.

Wczoraj około godziny 14.00 na telefon stacjonarny  83 – latki z Ostrowca Świętokrzyskiego zadzwoniła kobieta, która w taki sposób prowadziła rozmowę, iż pokrzywdzona była przekonana, że rozmawia z wnuczką. Poinformowała ją, że spowodowała wypadek drogowy i aby „załatwić sprawę” na Policji musi zapłacić większą sumę pieniędzy. 83 – latka uwierzyła oszustce i zgodziła się przekazać pieniądze w kwocie 7 000 złotych. Po odbiór pieniędzy zgłosił się nieznany jej mężczyzna, który miał być prokuratorem i rzekomo miał przekazać gotówkę jej wnuczce. Kiedy kobieta zorientowała się, iż padła ofiara oszustów, było już za późno.
Tego samego dnia prawdopodobnie ci sami sprawcy dzwonili jeszcze do 75 – letniej mieszkanki Ostrowca Świętokrzyskiego i próbowali dokonać oszustwa podobną metodą. W tym przypadku kobieta skontaktowała się ze swoim synem, który rzekomo miał mieć wypadek i szybko okazało się, że była to próba oszustwa.

Uwaga!

Oszuści niestety wykorzystują najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość oraz „dobre serce” starszych osób. Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. W przypadku odebrania takiego telefonu zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy także, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im gotówki, czy też wartościowych rzeczy. Zwracamy się z apelem, również do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie i w naszej ocenie mogą paść ofiarą oszustów.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, powiadamiajmy o tym fakcie Policję, osobiście bądź telefonicznie.

Opr. EL

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim