Wszystko na to wskazuje, że w Wolicy w końcu zostanie wybudowane przejście nad torami. Kładka ma połączyć obie strony miejscowości i tym samym umożliwić mieszkańcom bezpieczne przemieszczanie się nad torowiskiem. Dodatkowo, na przejazdach kolejowo-drogowych, Polskie Linie Kolejowe zaplanowały wymianę nawierzchni wraz z wydzieleniem pasów dla pieszych.

PKP w końcu wybuduje kładkę dla pieszych

– Z całą pewnością to jedna z najlepszych informacji, jakie w ostatnim czasie dotarły do Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który po wielu latach starań, pisemnych interwencji i licznych rozmów z przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych, nareszcie może mówić o sukcesie. – Zarówno gmina, jak i mieszkańcy, a także ksiądz Kanonik – Proboszcz parafii Wolica-Tokarnia, wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą do PKP o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających bezpieczne i legalne przemieszczanie się pieszych z jednej na drugą stronę linii kolejowych – potwierdza Burmistrz, Robert Jaworski. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że PKP jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej prac na linii kolejowej na odcinku Skarżysko Kamienna – Kielce – Kozłów wzmocniliśmy nasze naciski na spółkę. Otwarcie mówiliśmy, że argument PKP o niemożliwości zbudowania kładki nad torami jest, w odczuciu naszym i mieszkańców, co najmniej niesprawiedliwy. W sytuacji bowiem wykonywania przez PKP modernizacji linii kolejowej, która przecież może być inwestycją nawet za kilkaset milionów złotych, wybudowanie jednej, niewielkiej kładki stanowiłoby zaledwie promil kosztów poniesionych na przedmiotową inwestycję – uważa Burmistrz, Robert Jaworski.

Posypały się mandaty

Warto przypomnieć, że miejscowość Wolica jest przedzielona torami na pół. W ostatnich miesiącach zaczęło dochodzić tu do absurdalnych sytuacji, związanych z notorycznym karaniem mandatami osób przekraczających torowisko przez funkcjonariuszy SOK. – W miejscowości Wolica znajduje się między innymi szkoła, ośrodek zdrowia, kościół, cmentarz, świetlica i remiza OSP. Do tych wszystkich obiektów każdego dnia muszą dostać się setki osób. Wiele z nich, jak dzieci czy osoby starsze, nie korzystają z samochodu i przez tory muszą po prostu przejść na piechotę. Zaczęło dochodzić do kuriozalnych wręcz sytuacji, w których legalnie przez tory można przedostać się tylko samochodem, bo przejść nie wolno – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. Jego zdaniem do łamania przepisów i przekraczania torowiska w sposób niedozwolony mieszkańców zmusza PKP. – W moim przekonaniu nie bez znaczenia jest również fakt, że przejazd w Wolicy jest „przejazdem strzeżonym”. Polskie Linie Kolejowe powinny zapewnić mieszkańcom bezpieczne przejścia dla pieszych. One też tymczasowo mogą być również dobrym rozwiązaniem, ale należało je wyznaczyć natychmiast, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości po modernizacji – zaznacza Burmistrz Robert Jaworski, który nie ukrywa radości z obrotu sprawy. – Decyzja PKP o wybudowaniu kładki dotarła do nas 7 marca. Nareszcie jest do zdecydowany krok w celu ułatwienia codziennego życia setkom mieszkańców – podkreśla gospodarz gminy.

Jak czytamy w piśmie od Polskich Kolei Państwowych „wszelkie działa podejmowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają na celu przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak również prowadzonego ruchu kolejowego. W związku z powyższym Spółka będzie kontynuowała działania informacyjno-prewencyjne w stosunku do osób, które będą łamały przepisy porządkowe obowiązujące na terenie kolejowym zamkniętym”. W chwili obecnej trwa opracowanie dokumentacji projektowej, a prace rewitalizacyjne na linii kolejowej Skarżysko Kamienna – Kielce – Kozłów spółka PKP zaplanowała na lata 2020 – 2022.

Agnieszka Olech

 W załączeniu kopia pisma przesłanego do Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach pocztą elektroniczną:

- ibz2a-0702-12-18_gmina_i_miasto_checiny_kladka_w_wolicy.jpg

Galeria