Jak namalować strach? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znajdziemy w Muzeum Narodowym w Kielcach. 26 listopada otwarta została najnowsza wystawa Strach, prezentująca dzieła, między innymi Francisco de Goi oraz Zdzisława Beksińskiego.
– Opowiadamy o strachu i pokazujemy strach. Wystawa oparta jest na działach sztuki – malarstwie, grafice i rysunku, przedstawiających zmagania artystów z jedną z najdotkliwszych, a jednocześnie bardzo bliskich każdemu emocji, jaką jest strach – podkreśla Joanna Kaczmarczyk, kurator wystawy.
Prezentowane malarstwo pochodzi z okresu od XVI wieku do współczesności. Dodatkowym elementem wystawy jest, towarzysząca dziełom sztuki, aranżacja przygotowana przez prof. Leszka Mądzika. – Wyjątkowe dzieła sztuki w wyjątkowej oprawie jeszcze bardziej uwydatniają trudne i traumatyczne sytuacje przedstawione na obrazach – zaznacza Joanna Kaczmarczyk.
Na wystawie prezentowane są dzieła, między innymi Pietro della Vecchia, Jacoba de Backera, Tommaso Dolabelli, Francisco de Goi, Alfreda Wierusza Kowalskiego, Witolda Pruszkowskiego, Jonasza Sterna oraz Zdzisława Beksińskiego. Obrazy pochodzą z muzeów z całej Polski, w tym Wrocławia, Gdańska, Krakowa i Warszawy. Prezentowany jest także obraz ruchomy – jeden z pierwszych filmów poświęconych strachowi oraz gra komputerowa.
– Trzeba mieć odwagę, żeby poczuć lęk, a nie przerażenie. Ze strachem zmagamy się całe życie i musimy nauczyć się z nim żyć. Dlatego sztuką jest nad nim panować i umieć go wykorzystać również mobilizująco – dodaje Joanna Kaczmarczyk.
Wystawę można oglądać do 29 marca 2020 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach.