Chociaż obecnie dywany nie są już tak często spotykane we wnętrzach jak kiedyś, to jednak i tak są nadal chętnie stosowane w różnych aranżacjach. Gdy nie wiesz, czy zdecydować się na taki zakup, sprawdź z nami najważniejsze zalety i wady dywanów!

Dywany wywodzą się prawdopodobnie z Azji Centralnej, gdzie zaczęły być produkowane pomiędzy III a II tysiącleciem przed naszą erą. Obecnie w sklepach możemy znaleźć różnorodne dywany – od klasycznych modeli perskich, aż do dywanów nowoczesnych.

Wprawdzie dywan nie jest obowiązkowym elementem każdej aranżacji, to jednak nadal chętnie decydujemy się na jego zakup – zarówno do wnętrz urządzonych w tradycyjny sposób, jak również do tych bardziej współczesnych.

Jeśli także myślisz o tym, czy położyć w salonie czy w sypialni dywan, ale nie wiesz, czy to dobry zakup, sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się, na co się zdecydować!


Zalety posiadania dywanów:

Dywan nadaje przestrzeni efektowny wygląd

Przede wszystkim dywany są w stanie nadać każdej przestrzeni efektowny wygląd – niezależnie od tego, o jakiej aranżacji mówimy. Dywan może sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się jeszcze lepiej – nie będzie wyglądało na takie puste i zimne, nabierze większej dynamiki, będzie bardziej ożywione.

Dzięki mnogości kolorów i wzorów dywanów każdy może dobrać dla siebie idealny model, który będzie pasował do jego pomysłu na aranżację wnętrza.

Dywan sprawia, że jest przytulniej

W tych pomieszczeniach, w których umieszczane są dywany, jest przytulniej.

Dywan ociepla pomieszczenie nie tylko fizycznie, ponieważ ma właściwości termoizolacyjne, ale również sprawia, że pomieszczenia prezentują się bardziej przyjaźnie, ciepło. Właśnie dlatego możemy także zastosować je we wnętrzach minimalistycznych, którym chcemy nadać bardziej domowy wygląd.

Dywan jest przyjemny w dotyku

Zimna podłoga nie jest przyjemna dla stóp. Wystarczy jednak tylko położyć na niej dywan, aby natychmiast poczuć wyjątkowy komfort.

Właśnie dlatego dywany tak często umieszczane są przy kompletach wypoczynkowych, a także w salonach – po obu stronach łóżka.

Dywan wyciszy wnętrze

Wystarczy tylko położyć na podłodze dywan, aby zmieniła się akustyka pomieszczenia.

Dywany są świetnym izolatorem akustycznym – tłumią kroki, odgłosy spadających przedmiotów, ale także rozmowy, muzykę oraz inne dźwięki. Sprawiają, że pomieszczenia przestają mieć charakterystyczne echo.

Dywan ochroni podłogę

Nie można zapominać również o tym, że dywany pełnią funkcję ochronną – dzięki nim można zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład wywołanymi przez stałe przesuwanie krzeseł w jadalni albo foteli biurowych.

Wady posiadania dywanów:

Dywan łatwo się brudzi

Główną wadą dywanów jest to, że łatwo się brudzą – zanieczyszczenia najbardziej widać na dywanach o jasnych kolorach.

Na szczęście, dywany można czyścić – można robić to punktowo, ale można też prać je w całości z wykorzystaniem specjalnych odkurzaczy piorących.

Dywan może być problemem dla alergika

Warto także wskazać, że dywany mogą stanowić problem dla osób z alergiami, w szczególności z alergią na kurz oraz na roztocza. Dywan zbiera różne zanieczyszczenia i należy wtedy często go odkurzać, aby nie powodował reakcji alergicznych.

Alergie mogą powodować również dywany wykonane z naturalnej wełny.

Gdzie kupić stylowy dywan?

Aktualnie efektowne dywany można zakupić w wielu sklepach – zarówno tych stacjonarnych, jak również tych dostępnych on-line.

Jeśli poszukujesz efektownych modeli, sprawdź już teraz dywany w sklepie Carpet Zone – sklepie współpracującym z z wieloma prestiżowymi producentami dywanów. Życzymy udanych zakupów!