To była jedna z największych i najważniejszych inwestycji, jakie w ostatnim czasie zostały przeprowadzone na terenie gminy Piekoszów. Mowa o wymianie oświetlenia ulicznego na energooszczędne lampy typu LED. Gigantyczna inwestycja kosztowała nieco ponad 3 miliony 564 tysiące złotych, z czego 85 procent kosztów pokryło pozyskane przez władze gminy unijne dofinansowanie. Nowoczesne, lepsze i tańsze w użytkowaniu oprawy już zawisły na terenie całej gminy Piekoszów.

W ramach inwestycji wymieniono 2 tysiące 139 lamp na energooszczędne oświetlenie typu LED. Wykonawcą zadania była wyłoniona w drodze przetargu firma Electronic Control Systems S.A. Zadanie kosztowało 3 miliony 564 tysiące złotych, z czego 85 procent kosztów pokryło unijne dofinansowanie, które pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 na realizację projektów pozakonkursowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Realizacja tej inwestycji przyniesie w przyszłości spore oszczędności w budżecie gminy. Radości z pozyskanego dofinansowania i z zakończenia montażu nowoczesnych lamp oświetleniowych nie kryje wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Bez tego dofinansowania byłoby nam ciężko przeprowadzić wymianę oświetlenia kompleksowo w całej gminie – przyznaje wójt Zbigniew Piątek. – Nie dosyć, że udało nam się pozyskać tak wysokie dofinansowanie, to jeszcze zaoszczędziliśmy ponad pół miliona złotych już na samym przetargu. Początkowo zakładaliśmy, że koszt inwestycji będzie oscylował w granicach 4 milionów 123 tysięcy złotych. Jednak po przetargu okazało się, że firma, która wygrała zaproponowała o pół miliona złotych mniej – mówi wójt Zbigniew Piątek i dodaje, że kompleksowa wymiana oświetlenia to jedna z najważniejszych i największych inwestycji, jaka została zrealizowana na terenie gminy Piekoszów. – Wymiana oświetlenia zaowocuje w przyszłości sporymi oszczędnościami – zaznacza wójt, Zbigniew Piątek.

Energooszczędne oświetlenie przyniesie w przyszłości spore oszczędności

Jadąc nocą przez gminę Piekoszów wyraźnie już widać, że jest tu jaśniej. – A co za tym idzie bezpieczniej. Takie było założenie – tłumaczy wójt, Zbigniew Piątek. Z założenia też nowoczesne lampy oświetlają większe połacie i nie tworzą ciemnych plam, a do tego gmina zaoszczędzi na rachunkach za energię elektryczną nawet o ponad połowę. – Po wykonaniu audytów wyliczyliśmy, że każdego roku zaoszczędzimy 60 procent kosztów przeznaczanych na energię elektryczną, za którą każdego roku płacimy około pół miliona złotych. Łatwo zatem wyliczyć o ile mniej zapłacimy za energię elektryczną po wymianie opraw świetlnych. Każdy gospodarz gminy marzy o takich oszczędnościach – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Z każdym rokiem będziemy zapewne odnotowywać spore oszczędności. Zamiast wydawać na rachunki za prąd będziemy mogli realizować kolejne potrzeby mieszkańców. Szacujemy, że w skali roku zaoszczędzimy nawet kilkaset tysięcy złotych na kosztach energii elektrycznej i konserwacji oświetlenia ulicznego. Warto też podkreślić, że w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną zmniejszy się także ilość emitowanego dwutlenku węgla. To inwestycja całkowicie proekologiczna, która wpłynie również na czystość powietrza – tłumaczy wójt, Zbigniew Piątek.


W gminie Piekoszów jest już jaśniej i bezpieczniej

Spore oszczędności to nie jedyna korzyść, jaką niosą za sobą nowoczesne technologie oświetleniowe. To także ogromny potencjał mocy oświetleniowej. – To oznacza, że jest teraz po prostu jaśniej – wyjaśnia wójt, Zbigniew Piątek i podkreśla, że już od dawna gmina szuka takich rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zmniejszenie wydatków, a przy tym również zapewnią zdrowsze i bezpieczniejsze środowisko mieszkańcom. – Wymiana oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy na energooszczędne oświetlenie ledowe sprawiła, że w końcu jest u nas nie tylko jaśniej i taniej, ale co za tym idzie jest teraz bezpieczniej. Kierowcy w naszej gminie z całą pewnością już zauważyli diametralną różnicę pomiędzy starym a nowym oświetleniem. Bezpieczniej mogą się także czuć piesi – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, zdaniem którego nowe oprawy zdecydowanie poprawiły także walory estetyczne gminy.

Galeria