Prawie 18 litrów krwi oddali mieszkańcy Mąchocic Kapitulnych i ościennych miejscowości, którzy odpowiedzieli na apel szpitali i przybyli na zorganizowaną przez sołtysa Mirosława Kuzkę i radnego Mateusza Fąfarę akcję zbiórki krwi.

To już druga tegoroczna akcja, która odbyła się w Centrum MDP w Mąchocicach Kapitulnych. – Pierwsza zbiórka odbyła się na początku sierpnia. Udało nam się wtedy zebrać 11 litrów krwi, dziś poprawiliśmy wynik. W naszą akcję włączyło się 47 osób z czego, aż 39 oddało krew i udało się zabrać 17,5 litra krwi – mówi sołtys Mirosław Kuzka.

– Jest to również okazja do integracji naszych mieszkańców. Nasze żony i panie z Rady Sołeckiej pieką na tę okazję ciasta, zapewniamy kawę, herbatę i napoje, a dla najmłodszych, którzy pojawiają się w naszej jednostce mamy cukierki. Jest okazja do rozmowy i do zacieśniania więzi, przy okazji pomagania innym ludziom – dodaje radny Mateusz Fąfara.

Jest to wspólna inicjatywa sołtysa i radnego, ale ogromnie w działaniach wspierają ich druhowie z miejscowej jednostki OSP. Zapewniają odpowiednie zaplecze dla lekarza i pielęgniarek i co najważniejsze oddają krew. Szczególne podziękowania należą się jednak wszystkim, którzy przychodzą, by podzielić się częścią siebie. To oni są tu najważniejsi.


– Miło spędzamy niedzielne przedpołudnie, pomagamy potrzebującym i rozmawiamy o wszystkim, co dotyczy naszego sołectwa. Pragnę serdecznie podziękować każdemu, kto pojawił się dziś w naszej jednostce – mówi Sołtys.

– W tym roku odbyły się dwie akcje, podczas których udało się zebrać blisko 30 litrów krwi. Planujemy organizować je cyklicznie. Pomaganie jest fajne – podsumowuje radny Fąfara.

Kolejna zbiórka krwi w Mąchocicach Kapitulnych zaplanowana jest na 1 marca 2020 roku. Organizatorzy już teraz gorąco na nią zapraszają i liczą na poprawienie rekordu.

Galeria