3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościMarszałkowie pięciu województw chcą kontynuacji programu Polska Wschodnia

Marszałkowie pięciu województw chcą kontynuacji programu Polska Wschodnia

Zobacz

O potrzebie i szansach dalszego funkcjonowania Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, z którego korzystało województwo świętokrzyskie w kończącej się unijnej perspektywie finansowej, marszałkowie zainteresowanych regionów rozmawiali w Kielcach z przedstawicielami Komisji Europejskiej.


W spotkaniu, oprócz przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, świętokrzyskich wójtów i burmistrzów zainteresowanych założeniami polityki spójności na lata 2021-2027, uczestniczyli marszałkowie z województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Przekonywali, że mniej rozwinięte polskie regiony z tzw. ściany wschodniej nadal potrzebują kontynuacji programu dedykowanego specjalnie dla nich.

– Ten program pozwolił nam uczynić znaczący krok w kierunku niwelowania różnic rozwojowych, które nadal występują między regionami „ściany wschodniej” a województwami Polski centralnej i zachodniej. Jest nam potrzebny w dalszym ciągu, ponieważ inne województwa nie stoją w miejscu, cały czas się rozwijają, też zyskały na unijnych programach w ostatnich latach. Chcielibyśmy się szybciej rozwijać niż one, nadrabiać ten dystans, a Program Polska Wschodnia bardzo nam w tym pomagał – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Podkreślał, że choć w wielu obszarach zrobiliśmy znaczący postęp, to duże potrzeby mamy nadal w takich dziedzinach jak np. infrastruktura kolejowa, ale też chcemy realizować inne priorytety Unii Europejskiej dotyczące m. in. ochrony dziedzictwa naturalnego, ochrony środowiska, powietrza.

– Kluczowa jest dla nas kwestia zatrzymywania w regionie młodych ludzi, by nie pogłębiała się demograficzna luka. Dlatego tym bardziej musimy się starać, aby tworzyć warunki dla młodych ludzi w każdym istotnym obszarze, żeby nie musieli szukać gdzie indziej lepszych miejsc życia – podkreślał marszałek Andrzej Bętkowski.

– Moment debaty jest nieprzypadkowy. W tej chwili toczą się dyskusje o przyszłej perspektywie finansowej i Komisja Europejska zastanawia się, czy ten program kontynuować. Chcemy przekonywać, że nadal powinien on działać – mówił Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzali, że w związku m. in. ze spodziewanym wystąpieniem z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii kolejny unijny budżet przeznaczony na realizację polityki spójności będzie mniejszy, a w nowej perspektywie finansowej środki będą szczególnie ukierunkowane na takie priorytety jak innowacje, badania i rozwój czy infrastrukturę w dziedzinie ochrony środowiska.

– To prawda, że w nadchodzącym okresie programowania środki muszą być wydawane bardzo rozsądnie i efektywnie. Kluczową sprawą dla regionów są dobre strategie rozwoju określające priorytetowe inwestycje i kierunki wydatkowania środków, by mogły przełożyć się one na jak najlepsze efekty – mówił Christopher Todd, zastępca dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

– Regiony takie jak Świętokrzyskie mają dłuższą drogę do rozwoju w porównaniu do województw bardziej rozwiniętych, dlatego, bez wątpienia, powinny w kolejnej perspektywie otrzymać większe środki, które wspomogą ich dalszy rozwój – dodał przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Dziś jednak jeszcze nie wiadomo, czy te środki mogą zostać ujęte w ramach regionalnych programów operacyjnych, czy też utrzymany zostanie Program Operacyjny Polska Wschodnia dedykowany mniej rozwiniętym województwom. Takie decyzje powinny zapaść prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy