3.5 C
Kielce
piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaAktualnościW gminie Daleszyce realizowany jest duży projekt walki z wykluczeniem zawodowym

W gminie Daleszyce realizowany jest duży projekt walki z wykluczeniem zawodowym

Zobacz

Podnoszenie kompetencji zawodowych, społecznych i motywacyjnych poprzez spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem, ale też warsztaty, kursy, szkolenia i staże – w gminie Daleszyce realizowany jest program dla osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym.

Projekt z dofinansowaniem

Daleszycki projekt pod nazwą „Elastyczni na rynku pracy” ma kosztować 1,3 mln złotych. Samorząd gminy Daleszyce pozyskał na ten cel ponad milion złotych dofinansowania zewnętrznego, które zostało przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Realizacją projektu zajmuje się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach. Do programu włączono 30 osób. Każda z nich otrzymała indywidualny plan działania i bierze udział w warsztatach z zakresu kompetencji zawodowych, społecznych i motywacyjnych. Uczestnicy projektu przejdą też profesjonalne szkolenia i ukończą kursy, między innymi komputerowe, wizerunkowe czy psychologiczne. Mogą też liczyć na pomoc rzeczową lub zasiłki.

Podnoszą kompetencje społeczne i zawodowe

Jak podkreśla dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Renata Segiecińska, charakter projektu jest innowacyjny. – Projekt jest nowatorski, ponieważ zakłada, że zmotywujemy jego uczestników do życia i do tego, aby stanęli na własne nogi, czyli zaczęli pracę oraz aktywnie weszli w lokalne środowisko. Podobnych programów jest realizowanych dużo, ale innowacyjność tego polega na tym, że trzydziestoosobowa grupa oprócz tego, że bardzo intensywnie uczestniczy w zajęciach, to działa również w daleszyckim Klubie Wolontariatu. Niesamowite jest to, że zaczęli sami sobie pomagać. Bardzo zależy nam na tym, aby przeznaczone na jego realizację projektu środki nie były tylko wydanymi pieniędzmi, ale dobrze spożytkowanymi środkami – dodaje dyrektor.

O etapach realizacji projektu mówi Anna Michalska z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. – Pierwszy etap projektu polegał na tym, że zrekrutowanym uczestnikom przedstawiono indywidualny plan działania z psychologiem i doradcą zawodowym, który miał na celu zdiagnozowanie ich potrzeb, predyspozycji zawodowych i społecznych. Konsultacje prowadzone były we wrześniu i październiku. Następnie rozpoczęliśmy cykl dwunastu spotkań warsztatowych i treningowych, z doradcą zawodowym i psychologiem. Mają one na celu przygotowanie uczestników do pisania CV, listu motywacyjnego i rozmowy kwalifikacyjnej. Psycholog natomiast przygotowuje uczestników projektu do odnalezienia się na rynku pracy. Organizujemy również spotkania motywacyjne z ekspertami, którzy opowiadają z własnego doświadczenia o odnajdywaniu się w różnych sytuacjach życiowych. Spotkania motywacyjne będą odbywały się raz w miesiącu podczas trwania całego projektu, czyli do końca czerwca 2021 roku. Uczestnicy, z tego co od nich słyszymy, są z nich bardzo zadowoleni. Po nowym roku ruszamy ze szkoleniami, kursami i stażami zawodowymi – informuje Anna Michalska.

Ważny społecznie projekt

O tym, jak ważne są tego typu projekty opowiada Paulina Forma, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje na to, że wartość tych szkoleń i warsztatów jest niezwykle ważna i na pewno nie traci na aktualności. Zwłaszcza, jeśli są to rozwiązania innowacyjne i przynoszą dobre rezultaty. Takie właśnie działania prowadzi gmina Daleszyce, w której miałam okazję prowadzić już niejeden projekt i przekonać się, że pomimo, iż to nie jest duża aglomeracja i wielkie miejskie środowisko, to jednak oddolne działania przynoszą pozytywne skutki. Uważam, że z tego programu skorzysta każdy dla siebie. Nie tylko ten, który chce powrócić na rynek pracy, ale każdy, kto chce umieć czytać siebie, swoje potrzeby i dzięki temu się realizować – mówi Paulina Forma, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pozytywnie o projekcie wyrażają się także jego uczestnicy. – Uczestnictwo w projekcie daje mi to, że staję się bardziej asertywna, ale przede wszystkim wzmacnia mnie psychicznie. Projekt to także integracja społeczna, zawsze byłam sama, teraz mam nowych znajomych, z którymi regularnie się widuję. Ta grupa wsparcia dużo mi daje, przede wszystkim poczucie wartości. Z zamiłowania jestem cukiernikiem i kucharzem, pomimo, że ukończyłam szkołę krawiecką uwielbiam gotować i piec. Chciałabym otrzymać staż właśnie w tym kierunku – mówi Anna Anysz, uczestniczka projektu.

Dodatkowym aspektem projektu jest planowany kilkudniowy wyjazd edukacyjny do Gdańska. Ma być on nie tylko okazją do doszkalania, ale też motywacją dla osób wykluczonych zawodowo.

Agnieszka Olech

Aktualności

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W stolicy województwa świętokrzyskiego, tak jak i we wszystkich miastach na terenie naszego kraju uroczyście obchodzony jest kolejny jubileusz...

Polecamy