Co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy dbając o przyrodę jesteśmy patriotami? Odpowiedzi na te pytania najmłodsi mieszkańcy regionu usłyszeli podczas specjalnej lekcji w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie o szanowaniu naszego dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego opowiedzieli sam marszałek Andrzej Bętkowski oraz pracownicy urzędu.

Lekcja zorganizowana została w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości i dedykowana była uczniom klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 28 w Kielcach im Żołnierzy 4 pp “Czwartaków”. – Patriotą jest nie tylko ta osoba, która polegnie za ojczyznę na wojnie. Wszyscy możemy i powinniśmy nimi być – szanować naszą historię, symbole narodowe i kochać naszą ojczyznę, także tę małą, lokalną, czyli Świętokrzyskie – wyjaśniał dzieciom marszałek Andrzej Bętkowski. Jak się okazało, najmłodsi mają bardzo dużą wiedzę w tej dziedzinie, co potwierdzili, wspólnie odśpiewując polski hymn. Marszałek wręczył im flagi państwowe, aby mogli wywiesić je podczas nadchodzącego święta. – Pamiętajcie, szanujcie je – podkreślił.
Piękno naszego województwa pokazał najmłodszym film „Czarujące Świętokrzyskie” oraz konkurs znajomości atrakcji turystycznych. O województwie, strukturze i zadaniach samorządu regionalnego opowiadał Jakub Kopiec z Oddziału Promocji i Współpracy z Zagranicą UMWŚ. – Świętokrzyskie to wasza „mała ojczyzna”. Należy je znać i dbać o jego historię, dorobek, rozwój i piękną przyrodę – podsumował.
Istotę ochrony bogactwa przyrodniczego przybliżono najmłodszym poprzez projekt RDI2CluB. – Jeśli zaczniecie dbać o przyrodę i uczyć tego waszych rówieśników i opiekunów, będziecie mieć własny wkład w regionalną biogospodarkę, czyli pomożecie zachować piękną przyrodę Świętokrzyskiego dla przyszłych pokoleń, a region będzie się rozwijał – tłumaczyła im Joanna Zgórska z zespołu projektu RDI2CluiB.
Na koniec najmłodsi otrzymali upominki, promujące region świętokrzyski oraz materiały edukacyjne projektu RDI2CluB w postaci książek wydanych w ramach projektu #R043 RDI2CluB „Działania wspierające Badania, Rozwój i Innowacje na terenach wiejskich w kierunku tworzenia klastrów i innowacyjnych ekosystemów w ramach inteligentnej biogospodarki”.


Galeria