Laureaci dwóch konkursów ekologicznych „Segreguj razem z nami – butelki typu PET oraz papier” oraz „Eko—dekoracja” odebrali swoje nagrody. Zebrali ponad 83 tony odpadów i stworzyli ciekawe sposoby ich wykorzystania.

Oba konkursy odbyły się w ramach XV edycji Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”w roku szkolnym 2018/2019. W bieżącej edycji konkursu uczniowie po raz kolejny zebrali ogromną ilość odpadów – 81 ton papieru i 2 tony butelek typu PET.

–  W sumie w ciągu 15 lat przynieśliście do szkół ponad 1 083 ton odpadów, a ponieważ 1 027 ton stanowił papier, to tym samym uratowaliście około 17 460 drzew. Tak duże liczby świadczą nie tylko o zainteresowaniu konkursem, ale przede wszystkim o Waszej wiedzy i świadomości, że recykling zmniejsza ilość odpadów na składowiskach oraz oszczędza surowce i energię. Przekonaliście się również, że sama segregacja nie jest rzeczą trudną i wymaga wręcz minimalnego zaangażowania oraz wyrobienia nawyku wprowadzonego w codzienne życie – zwrócił się do uczniów członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Na drugi konkurs  – pn. „Eko-dekoracja” – wpłynęły 44 prace z 13 placówek. Uczniowie stworzyli m.in. pomysłowe lampy z plastikowych łyżek, ozdoby z makulatury, kwietnik z drewnianej palety czy zwierzęta z szyszek.


– Udowodniliście, że macie wspaniałą wyobraźnię, kreatywność i twórcze podejście do wykorzystywania materiałów recyklingowych. Odzwierciedleniem waszego, jakże oryginalnego podejścia do tematu konkursu, są te piękne prace wykonane z surowców wtórnych  – papieru, tektury, plastiku, szkła, tkanin, sznurków konopnych i innych –  lub materiałów naturalnych, jak drewno, siano, słoma, szyszki, ziarna zbóż, pestki owoców –  powiedział Mariusz Ściana, dziękując wszystkim uczniom za trud włożony w zbiórkę surowców wtórnych oraz wykonanie prac plastycznych. Słowa uznania skierował również ku nauczycielom, opiekunom i dyrektorom placówek, którzy zachęcali uczniów do udziału w konkursach.

W konkursie „Segreguj razem z nami – butelki typu PET oraz papier” laureatami zostali:

kategoria grupowa:  I miejsce – Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni gm. Piekoszów, który zebrał 22 911 kg odpadów; II miejsce – Zespół Szkolno—Przedszkolny w Cedzynie gm. Górno, który zebrał 19 260 kg odpadów; III miejsce – Zespół Szkół w Ćmińsku gm. Miedziana Góra, który zebrał 18 230 kg odpadów.

kategoria indywidualna —10 wyróżnień: Roksana Rzędowska z Zespołu Szkolno—Przedszkolnego w Cedzynie zebrała – 6 022 kg odpadów, Tomasz Krajcarz z Zespołu Szkolno—Przedszkolnego w Cedzynie zebrał – 5 330 kg odpadów , Wojciech Picheta z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrał – 3 969 kg odpadów , Bartłomiej Snoch z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał — 3 160 kg odpadów, Lena Czaja z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrała — 3 158 kg odpadów, Cezary Majchrzyk z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał 3 052 kg odpadów, Łukasz Grzegorski z Zespołu Szkół w Ćmińsku zebrał 2 830 kg odpadów, Gabriel Franczyk z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrał — 2 314,3 kg odpadów, Gabriela Zapała z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni zebrała — 2 280 kg odpadów, Marceli Kałuża z Zespołu Szkolno — Przedszkolnego w Cedzynie zebrał – 2 236 kg odpadów.

Laureatami konkursu „Eko-dekoracja” zostali: I miejsce — Izabela Matysiak z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, II miejsce — Wiktor Stępnik ze Szkoły Podstawowej w Krajnie, gm. Górno, III miejsce — Oliwia jarząb ze szkoły Podstawowej w Grzymałkowie, gm. Mniów, Wyróżnienie — Sandra Kanclerz z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu, Wyróżnienie — Sara Czwartos ze Szkoły Podstawowej w Tokarni.

Galeria