Od ponad dwóch lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą krajowej mapy zagrożeń mamy możliwość szybkiego zgłoszenia m.in.:
- nieprawidłowego oznakowania drogi;
- złej organizacji ruchu;
- nieprawidłowego parkowania;
- przekraczania dozwolonej prędkości
ale także miejsc dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, wypalania traw, niszczenia zieleni i wiele innych zagrożeń, które mają wpływ na Twoje bezpieczeństwo.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Obywatel zgłasza – Policja weryfikuje w ciągu kilku dni
Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję. Zgłoszenie trafia do policjantów odpowiedniej komórki Policji, którzy w ciągu kilku dni skontrolują wskazane miejsce.
Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost do systemu wirtualnej mapy.
Zgłoszeniu zostanie przyznany status „potwierdzony” lub „niepotwierdzony”, co będzie uwidocznione na mapie przez okres 30 dni.
Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Przekazanie informacji zajmuje tylko kilka chwil
Aby wprowadzić dane do mapy należy przejść na stronę mapy lub wykorzystać interaktywny kiosk znajdujący się na każdej komendzie.
W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na stronie Policji. Pomocą służą także funkcjonariusze.
Uwaga! Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do pobrania tu