Podczas Festiwalu Tanecznego „Róża 2019” wystąpiło 77 zespołów (1139 tancerzy i tancerek), 60 trenerów, w różnych kategoriach wiekowych, reprezentujące 31 miast z kilku województw (Będzin, Bielsko-Biała, Buczkowice, Cieszyn, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Koziegłowy, Krosno, Kuźnia Raciborska, Łazy, Marklowice, Mikołów, Morawica, Poręba, Racibórz, Reńska Wieś, Ruda Śląska, Rybnik, Rydułtowy, Rzeszów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Trzebinia, Tychy, Zabrze, Zawada Książęca, Żory, Żywiec).
Turniej sędziowali: Małgorzata Szyszka – dyplomowany trener i choreograf tańca ludowego, Katarzyna Koziorz – absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, uczestniczka wielu projektów międzynarodowych, np. „Voices of Gokstad”, „ICoDaCo” (International Contemporary Dance Collective), Adam Szendzielorz – dyplomowany instruktor tańca sportowego Polskiej Akademii Sportu. Instruktor i choreograf tańca towarzyskiego od 2006 roku, tancerz międzynarodowej, najwyższej klasy tanecznej S w tańcach latynoamerykańskich, oraz Mariusz Kowalski – trener, choreograf, reprezentujący style HIP-HOP, FUNKY, BREAK DANCE oraz taniec współczesny.
Zespół „Piramida” wystąpił w dwóch kategoriach wiekowych z dwoma różnymi układami taneczno-choreograficznymi. 38 uczennic zaprezentowało układ pt. „Narnia” w kategorii od 10 do 13 lat. W tańcu, będącym konkretyzacją słynnej powieści fantastycznej autorstwa C.S. Lewis, dzieci wcieliły się w postacie elfów, wilków, Białej Królowej, Aslana, Edmunda, Piotra, Zuzanny i Łucji. Najbardziej ekscytującym momentem było odtworzenie wojny pomiędzy armią Aslana a Białej Królowej. Na scenie zapanowała ekspresja i silne emocje. Występ wzbudził zachwyt i gromkie brawa publiczności, która obserwowała go w ciszy i ze skupieniem. Wyrazem wyjątkowości i uznania dla naszych uczennic jest zdobycie statuetki i dyplomu z Wyróżnieniem I Stopnia, co przy tak wysokim poziomie festiwalu i ilości konkurujących zespołów odbierać należy jako wysokie rangą.
Nadmienić należy, że skład młodszej grupy tanecznej uzupełniło w obecnym roku szkolnym kilka nowicjuszek (7-latek), dla których współpraca w zespole stanowi zupełnie nowe doświadczenie, a pierwszy wyjazd na ogólnopolski przegląd taneczny wiązał się z pokonaniem ogromnego stresu i odczuciem współodpowiedzialności za efekt końcowy. Kilkumiesięczne przygotowania, odbywające się pod okiem Pani Anny Kurandy, odniosły nie tylko wielki sukces, bo przecież konkurencja obejmowała zespoły taneczne z terenu całej Polski, ale i zamierzony cel – kreowanie ucznia na świadomego własnych pasji, umiejącego współpracować w grupie i odpowiedzialnego za swoje działania człowieka.
W kategorii wiekowej od 14 do 16 lat reprezentowało naszą szkołę 14 uczennic, które układem „Hipnoza” wywalczyły III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym „Róża 2019”. Opleciony kompozycją ramową taniec skłaniał do refleksji, wzbudzał katharsis, emanował wewnętrzny spokój. Tancerki wykazały się nie tylko profesjonalizmem oraz precyzją ruchów i gestów, ale i niesamowitą determinacją, konsekwencją i zdolnością radzenia sobie w tzw. chochlikowych sytuacjach. Rywalizowały z różnymi kategoriami tańca, m.in. niesamowicie wykonanymi układami hip-hop i break dance, jednak miejsce na podium zajęły nie bez przyczyny. Prestiż sukcesu potwierdza film oraz zdjęcia zamieszczone na http://www.mdk-kazimierz.pl/51,2019
Pani Anna Kuranda, wieloletnia opiekunka Piramidy, wracając z festiwalu z uśmiechem na twarzy rzekła do dzieci: „Dobrze… Super… Cieszę się z Waszego sukcesu”. My – rodzice możemy być dumni, że szkoła w Morawicy dba o wszechstronny rozwój swoich uczniów i daje im możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Umiejętności interpersonalnych nic i nikt nie nauczy lepiej niż zdrowa rywalizacja i doskonalenie własnego talentu.
Renata Juśkiewicz