Druhowie z Górna świętowali jubileusz 95-lecia istnienia jednostki. Uroczyste obchody okrągłego jubileuszu odbyły na stadionie GKS Góral Górno. Były życzenia i gratulacje, wręczenie grawertonów, a na zakończenie zabawa taneczna.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą polową odprawioną w intencji druhów i ich rodzin. Po niej tradycyjnie odbyła się zbiórka pododdziałów, ich przegląd, a także wciągnięcie na maszt flagi państwowej. – 95 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnie to piękny jubileusz. Prawie sto lat temu to były stowarzyszenia, które starały się organizować, żeby wzajemnie walczyć z pożarami. Teraz jednostki OSP takie jak Górno, codziennie pomagają mieszkańcom gminy i powiatu kieleckiego w ratowaniu życia i mienia ludzkiego. Co ważne, OSP Górno należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, czyli systemu, który tworzą profesjonalne jednostki – mówił Arkadiusz Grzegolec, prezes OSP Górno.
O tym na jakiej zasadzie jednostki są włączane do krajowego systemy opowiedział mł.bryg. mgr inż. Mariusz Góra z PSP w Kielcach. – Wszystkie jednostki z terenu gminy Górno należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tworzona jest coroczna analiza zabezpieczenia z terenu całego kraju. Przy włączaniu jednostki do systemu brane jest pod uwagę zarówno rozmieszczenie jednostek na mapie powiatu, ale tez ich stan wyposażenia, ponieważ jednostki, które tworzą system muszą mieć bardzo dobry standard wyposażenia, aby odpowiednio nieść pomoc – mówił mł.bryg. mgr inż. Mariusz Góra z PSP w Kielcach.
Po uroczystym powitaniu gości przyszedł czas na wręczenie grawertonów dla zasłużonych oraz przemówienia okolicznościowe. – Od lat wspieram pożarnictwo na terenie gminy Górno. Jestem zadowolony, że jednostka OSP Górno doczekała takiego święta, pięknego jubileuszu i że w dobrej kondycji trwała aż 95 lat. Jest to jednostka, która zasługuje na szacunek i ukłony, ponieważ to co najważniejsze, czyli ratowanie ludzkiego życia i mienia, druhowie wykonują w stu procentach. Są dyspozycyjni i gotowi nieść pomoc. Należą się im wielkie podziękowania za ich pracę. Warto dodać, że jednostka w Górnie jest jednostką reprezentacyjną i bierze udział w różnych gminnych uroczystościach, odnosi też sukcesy w zawodach. Ale najważniejsza jest esencja bycia strażakiem, czyli ratowanie, zasługuje na najwyższy szacunek i to doceniamy – powiedział Przemysław Łysak, wójt gminy Górno.
Po części oficjalnej odbyła się defilada pododdziałów pod remizę OSP Górno. Po niej rozpoczęła się zabawa taneczna dla wszystkich gości wydarzenia.