3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościJak odpowiednio zarządzać oświatą?

Jak odpowiednio zarządzać oświatą?

Zobacz

Samorządowcy i uczestnicy Grupy Wymiany Doświadczeń spotkali się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach. Wymienili doświadczenia z zakresu zarządzania sektorem oświaty.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu zatytułowanego „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – II etap” wdrażanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Związek Miast Polskich. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, a także przeanalizowania obecnej sytuacji.

Spotkanie otworzył starosta kielecki Mirosław Gębski. Następnie moderator GWD Zbigniew Czepelak wprowadził uczestników do tematyki spotkania. Z kolei wicestarosta kielecki Tomasz Pleban przedstawił złożoność problemów w zarządzaniu oświatą w powiecie kieleckim.

W dalszej części spotkania zaprezentowano także rozwiązania powiatu kieleckiego w zakresie zarządzania usługami oświatowymi w Obszarach 10 i 11, tj.: „Wsparcie uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów z trudnościami w nauce” i „Wsparcie uczniów szczególnie uzdolnionych”. Podsumowany został też pilotaż „Modelu doradztwa dla jednostek samorządu terytorialnego”. Praktyczne wnioski płynące z jego realizacji przedstawiła Marta Skawska – dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty w Nowym Targu.

By lepiej zapoznać uczestników spotkania z praktycznymi efektami działań powiatu w obszarze oświaty uczestnicy mieli okazję także zwizytować Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie oraz Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach.

– Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zarządzania oświatą ukierunkowanego na kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy – poinformował Rafał Rudka ze Związku Powiatów Polskich. – Grupą docelową są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, które są organami prowadzącymi szkoły i placówki oświatowe szczebla gminy i powiatu, a w szczególności; osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji zarządczych w samorządzie w zakresie spraw oświatowych – dodaje.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z powiatów: bocheńskiego, gorlickiego, kieleckiego, łańcuckiego oraz nowotarskiego, a także eksperci Związku Miast Polskich.

Wdrażany projekt jest projektem pozakonkursowym o charakterze koncepcyjnym współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Osi Priorytetowej II, Działania 2.10, Program Operacyjny WIEDZA -EDUKACJA-ROZWÓJ na lata 2014-2020.

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy