3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościI Powiatowa Historyczna Gra Terenowa za nami. Tematem Żołnierze Wyklęci!

I Powiatowa Historyczna Gra Terenowa za nami. Tematem Żołnierze Wyklęci!

Zobacz

„Ocalić od zapomnienia” – pod takim hasłem Biblioteka Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalna Przestrzeń realizowała projekt, którego głównym celem było pogłębienie wiedzy jego uczestników na temat Żołnierzy Wyklętych i ich działań. Po wielkim teście na temat Żołnierzy Wyklętych przyszedł czas na rajd terenowy. Wzięło w nim udział ponad siedemdziesięciu uczniów szkół z terenu gminy Piekoszów.

Złożenie broni na czas, strzelanie do celu, przeskakiwanie nad linami, przechodzenie pod linami, przenoszenie opony, a nawet sala przesłuchań i liczne zagadki – te i wiele innych zadań mieli do pokonania uczestnicy I Powiatowej Gry Terenowej, która odbyła się 24 maja w Zajączkowie. Udział w niej wzięło osiem patroli. Wszystkie musiały zaliczyć w lesie aż dziesięć punktów. Trasę przygotowali harcerze z 27 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej z Zajączkowa. – Najważniejsze było to, że nie wymagaliśmy wstępnie od uczestników szczegółowych informacji i wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Wszystkiego dowiadywali się podczas kolejnych zadań. Staraliśmy się przekazać im jak najwięcej informacji – poinformowała Gabriela Sobczyńska z 27 KDH z Zajączkowa, której zdaniem Żołnierze Wyklęci to bardzo ważny temat. – Każdy Polak powinien znać historię naszego kraju i mieć wiedzę na temat wszystkich tych, którzy walczyli o naszą wolność, niejednokrotnie oddając nawet swoje życie – podkreślała Gabriela Sobczyńska.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie we współpracy z 27 Kielecką Drużyną Harcerską w Zajączkowie. – Jednym z punktów, jaki drużyny musiały zaliczyć była sala przesłuchań. Mieściła się ona w starej remizie. Chcieliśmy stworzyć klimat tamtych wydarzeń w taki sposób, aby każdy z uczestników mógł z łatwością przenieść się w tamte czasy. Mam nadzieję, że to się udało – mówi Andrzej Paździerz, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. – Tego typu gry terenowe pozwalają na może nieco nietypowe, ale jednocześnie niezwykle atrakcyjne zdobywanie wiedzy. Temat Żołnierzy Wyklętych nie jest wcale łatwym tematem, a jak wiemy ogólnie historia często bywa trudna do przyswojenia. Dzięki takim wydarzeniom uczniowie w łatwy i bardzo skuteczny sposób zapamiętują wydarzenia sprzed lat. O to nam przede wszystkim chodziło – zaznaczyła Dorota Kozieł nauczyciel SP w Zajączkowie oraz opiekun drużyny harcerskiej 27 KDH z Zajączkowa, która trasę przygotowała wspólnie z nauczycielką Bożeną Klimczyk oraz z harcerzami.

Do gry terenowej każda ze szkół wytypowała po kilka osób, które w aktywny sposób, na tle przyrody, wykonywały powierzone im zadania i rozwiązywały zagadki. W I Powiatowej Historycznej Grze Terenowej udział wzięło ponad siedemdziesięciu uczestników podzielonych na osiem drużyn. Po kilku godzinach spędzonych w lesie okazało się, że najwięcej punktów zdobyła drużyna z Zajączkowa. – Zadania były bardzo zróżnicowane. Część z nich była dosyć łatwa, ale bywały i bardzo trudne – przyznał Michał Wawrzycki z klasy VIII SP z Zajączkowa, patrolowy zwycięskiej drużyny. – Dobrze, że takie wydarzenia są organizowane. Dzięki nim możemy więcej dowiedzieć się o naszej historii i poznać dokładnie losy naszych przodków walczących o wolną Polskę – dodał.

Zdaniem wójta gminy Piekoszów, Zbigniewa Piątka, I Powiatowa Historyczna Gra Terenowa była wspaniałą zabawą z wymarzoną lekcją historii w tle. – Uczestnicy rajdu terenowego mogli z łatwością poczuć klimat tamtych wydarzeń – mówił wójt Zbigniew Piątek, który osobiście gratulował zwycięzcom. – Dziękuję wszystkim za udział w grze. Nie dość, że spędziliście dzisiejszy dzień na sportowo, to dodatkowo zdobyliście ogromną wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych – podkreślał wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, dziękując organizatorom wydarzenia, opiekunom i oczywiście zwycięzcom. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe upominki, a do zwycięzców powędrowały wyjątkowe nagrody. Wszystkich zaproszono też do wspólnego pieczenia kiełbasek.

Jak podkreślano, dzięki przeprowadzonej grze terenowej, niewielka jak dotąd wiedza dzieci i młodzieży na temat Żołnierzy Wyklętych znacznie się poszerzyła, uczniowie zdobyli nowe informacje, a być może nawet głębiej zainteresują się tą tematyką. Warto dodać, że środki na realizację projektu pozyskano z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Galeria

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy