3.5 C
Kielce
czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościW gminie Strawczyn obejrzeli „Wilka”

W gminie Strawczyn obejrzeli „Wilka”

Zobacz

4 marca w Samorządowym Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbył się pokaz filmu „Wilk”, opowiadający historię działalności Zbigniewa Kruszelnickiego, pseudonim Wilk, dowódcy oddziału dywersyjnego Armii Krajowej Obwodu Kieleckiego. Projekcji towarzyszyło spotkanie z reżyserem – Dionizym Krawczyńskim.

Inicjatorem spotkania w gminie Strawczyn był Damian Gad, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw i Rozwoju Społecznego Gminy Strawczyn. – Zaskoczyła nas frekwencja na pokazie, ponieważ nie spodziewaliśmy się tak wielu osób podczas projekcji i spotkania z reżyserem – powiedział prezes Damian Gad. – Warto podkreślić, że produkcja powstała dzięki zapałowi młodych ludzi, którzy chcieli przywrócić pamięć o bohaterach. Rozmowy po jej obejrzeniu trwały do późnych godzin wieczornych – dodał prezes Damian Gad.

Oficjalna premiera filmu „Wilk” odbyła się 1 października ubiegłego roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Produkcja cieszy się ogromną popularnością zarówno w kinach mobilnych, jak i w sieci, gdzie jest udostępniana bezpłatnie i obejrzało ją już blisko 250 tysięcy osób. W minioną niedzielę na pokaz filmu zostali zaproszeni mieszkańcy gminy Strawczyn. – Projekcja filmu „Wilk” jest żywą lekcją historii i przypomnieniem o ludziach walczących, a o nich zawsze powinniśmy pamiętać – mówił Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – To przypomnienie o działalności partyzanckiej, o dokonaniach Wilka i jego oddziału w walce z okupantem niemieckim. Film z całą pewnością warto obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie zarówno na jego temat, jak i poruszonej w nim historii. Dodam również, bo pewnie nie każdy o tym wie, że poszczególne sceny filmu były kręcone na terenie gminy Strawczyn, w Oblęgorku. Dodatkowym atutem projekcji było spotkanie z reżyserem, a także możliwość zadawania nurtujących pytań i prowadzenia żywej dyskusji – dodał wójt Tadeusz Tkaczyk.

Film został poświęcony jednemu z najsłynniejszych partyzantów regionu kieleckiego – Zbigniewowi Kruszelnickiemu, pseudonim Wilk. W 1940 roku trafił on do Kielc, gdzie rozpoczął działalność partyzancką. Jego kariera konspiracyjna rozpoczęła się wraz ze wstąpieniem w szeregi Armii Krajowej.  W 1944 roku został dowódcą oddziału dywersyjnego Armii Krajowej Okręgu Kielce. Zginął 5 czerwca 1944 roku w walce z Niemcami pod Miedzianą Górą.

Jak poinformował Dionizy Krawczyński, reżyser filmu „Wilk” oraz prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, samo zbieranie materiałów historycznych i przygotowania do rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia zajęło aż trzy lata. Sceny były nagrywane między innymi w Oblęgorku, Radoszycach, Kielcach, Ludynii, a także w Skansenie w Tokarni. – Celem powstania filmu było przypomnienie dokonań oddziału działającego pod dowództwem Zbigniewa Kruszelnickiego, pseudonim Wilk – powiedział Dionizy Krawczyński, reżyser filmu. – To nie jest film historyczny oparty na fikcyjnym scenariuszu. Jest to produkcja oparta na gotowej historii, bez potrzeby jej przerabiania czy udoskonalania – dodał reżyser.

Podczas projekcji filmu prowadzona była kwesta dla Fundacji Niezłomni, która prowadzi prace ekshumacyjne Żołnierzy Wyklętych w Zgórsku koło Nowin.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Inicjatyw i Rozwoju Społecznego Gminy Strawczyn we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” oraz samorządem gminy Strawczyn.

 

 

Galeria

Aktualności

Przybywa miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych

Ponad 800 tysięcy złotych przeznaczono na wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kieleckim. W Starostwie Powiatowym w...

Polecamy