Wycieczki krajoznawcze, konkursy i zabawy, a także profesjonalny kurs jazdy na nartach i snowboardzie – tak wyglądał tegoroczny wyjazd uczniów ze szkół z terenu gminy Mniów do niewielkiej, ale bardzo urokliwej miejscowości Ząb pod Tatrami, gdzie zorganizowano dla nich Białą Szkołę. Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

W projekcie Biała Szkoła wzięli udział uczniowie szkół z Mniowa i Grzymałkowa. Był to siedmiodniowy pobyt w miejscowości Ząb, obfitujący w wydarzenia sportowe i edukacyjne. Młodzież podczas pobytu pod Tatrami poznała zasady bezpiecznego poruszania się po górach oraz zachowania, które nie zaburza życia tutejszej flory i fauny. Uczniowie zapoznali się także z osobliwościami krajoznawczymi i przyrodniczymi regionu tatrzańskiego oraz aktywnej postawy wobec jego ochrony.

Jak poinformował wójt gminy Mniów Mariusz Adamczyk, projekt ma bardzo szerokie spektrum działania w obszarze edukacji na terenie gminy i objął również wyjazd w ramach Białej Szkoły. Program powstał z myślą o wyrównaniu szans edukacyjnych i podniesieniu kompetencji kluczowych, niezbędnych na rynku pracy. Samorząd gminy Mniów na jego realizację pozyskał gigantyczne dofinansowanie zewnętrzne, które opiewa na kwotę ponad miliona złotych. – Założeniem projektu była organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla uczniów gimnazjów. Biała Szkoła jest jednym z jego elementów i idealnie wpasowała się w jego ramy – powiedział wójt Mariusz Adamczyk. – To doskonała forma łączenia nauki z rekreacją i aktywnym spędzaniem czasu. Była tu edukacja z zakresu ekologii, przyrody, a także nauka o regionie. Wszystko to przeplatane z intensywnym kursem jazdy na nartach i snowboardzie, wycieczkami, ale i konkursami, czy zmaganiami np. z zakresu literackich umiejętności uczniów. Tak atrakcyjne zagospodarowanie czasu i forma nauki jest chyba najlepszą motywacją do zdobywania wiedzy. Mówiąc o tym projekcie nie można także zapomnieć o jego aspekcie integracyjnym i nabywaniu umiejętności współdziałania w grupie. A są to atrybuty niezmiernie istotne na tym etapie życia młodych osób – dodał wójt Mariusz Adamczyk.

W trakcie pobytu uczniowie brali udział w wielu konkursach. Jednym z nich były zmagania artystyczne „Młodzi Kreatywni”, podczas których uczestnicy Białej Szkoły pracowali w grupach i wykazali się wielką inwencją twórczą i kreatywnością. W ramach konkursu powstał między innymi urokliwy wiersz mówiący o pobycie grupy szkolnej pod Tatrami, dzięki któremu grupa dziewcząt zajęła zaszczytne drugie miejsce. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami.

Nie lada atrakcją była nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie. Każdy z uczniów wziął udział w trzydziestogodzinnym kursie zakończonym zmaganiami o Puchar Wójta Gminy Mniów. Najlepszy wynik w jeździe na nartach w kategorii dziewcząt uzyskała Katarzyna Misztal. Wśród chłopców na najwyższym podium stanął Wiktor Kaniewski. W jeździe na desce snowboardowej dziewcząt najlepsza okazała się Dagmara Wyrozumska, a wśród chłopców Kacper Jachna. Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody z rąk wójta gminy Mniów Mariusza Adamczyka.

Białe szaleństwo na stoku było jedną z wielu atrakcji, jakie czekały na dzieci podczas trwania Białej Szkoły. Uczniowie brali również udział w wielu ciekawych wycieczkach. Odwiedzili między innymi Gubałówkę, skąd rozpościera się przepiękny widok na panoramę Tatr. Spacerowali także słynnymi, zakopiańskimi Krupówkami i mieli możliwość przyjrzenia się z bliska skoczni narciarskiej Wielka Krokiew, na której zdobywali medale słynni polscy skoczkowie: Adam Małysz i Kamil Stoch. Jedną z atrakcji była także wizyta w kręgielni.

Uczestnicy Białej Szkoły zgodnie stwierdzili, że pobyt w górach był niezapomnianym i bardzo ciekawym doświadczeniem.

Galeria