https://www.gorno.pl/

Samorząd gminy Górno już od dłuższego czasu czyni starania, aby rozpocząć budowę sieci gazowej. Momentem przełomowym okazało się złożenie deklaracji odbioru gazu przez strategicznych odbiorców – hotele w Cedzynie. Już niebawem powstanie projekt pierwszej nitki gazociągu, który ma być wybudowany na tym terenie.

W tej sprawie odbyło się już bardzo ważne spotkanie w Urzędzie Gminy Górno. Wzięli w nim udział : Radosław Słoniewski – dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa Oddziału Kieleckiego Zakładu Gazowniczego, Zbigniew Chutnik – kierownik Działu Rozwoju i Obsługi klienta w kieleckim Oddziale Zakł. Gaz., Przemysław Łysak – wójt gminy Górno, Czesław Pytel – wicewójt gminy Górno, Janusz Bednarz – przewodniczący Rady Gminy Górno, Tomasz Teofil – sołtys Cedzyny, Stanisław Anioł – sołtys Leszczyn oraz przedstawiciele hoteli w Cedzynie – Andrzej Pocheć i Stanisław Ciołak.

Deklaracja odbioru gazu przez strategicznych odbiorców stworzyła możliwość powstania planów rozwoju i rozbudowy sieci gazowej w całej gminie Górno. W pierwszej kolejności gaz popłynie do hoteli w Cedzynie oraz zabudowań zlokalizowanych w ich bliskiej okolicy. Jednak jak poinformował wójt gminy Górno Przemysław Łysak, w planach jest dalsza rozbudowa gazociągu. – Jeżeli będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców podłączeniem ich gospodarstw domowych do sieci gazowej, będziemy starali się o dalszą rozbudowę nitki gazociągu i rozszerzenie jej do miejscowości Leszczyny i Radlin. Gaz to ekologiczne paliwo, co w dzisiejszej walce ze wszechobecnym smogiem jest bardzo istotne. Dodatkowym atutem jest jego niska cena i bezobsługowość – powiedział wójt. – Powstanie pierwszej nitki gazociągu to ogromny przełom w rozwoju gminy – dodał wójt Przemysław Łysak.

Spółka Gazownictwa zleciła już wykonanie projektu budowy gazociągu. Oznacza to, że prace budowlane ruszą prawdopodobnie w przyszłym roku. W pierwszym etapie inwestycji sieć gazowa powstanie w Cedzynie i zostanie wyprowadzona za teren hoteli, w Leszczynach.

 

Galeria