3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaFolklor znów zwyciężył. Jubileuszowy jarmark za nami

Folklor znów zwyciężył. Jubileuszowy jarmark za nami

Zobacz

22 maja na Świętym Krzyżu po raz piętnasty odbył się Jarmark Świętokrzyski. Spotkanie, w którym udział wzięło wielu zaproszonych gości i turystów odbywało się pod hasłem „Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i świętokrzyskiego”. 

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą procesją sprzed klasztoru na błonia. Tam po godzinie 11.00 odprawiona została polowa Msza Święta celebrowana przez superiora klasztoru ojca Mariana Puchałę. Po nabożeństwie przyszła pora na oficjalne otwarcie jarmarku.

Wzięło w nim udział wielu zaproszonych gości, m.in. poseł RP Anna Krupka, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta opatowski Tomasz Staniek i wicestarosta Małgorzata Jalowska. W jarmarku uczestniczyli też przedstawiciele służb mundurowych: płk Adam Włoczewski – komendant CPdMZ w Kielcach, nadkom. Dariusz Kuroś – zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, st. bryg. Marcin Charuba – z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach.

Obecni byli też włodarze gmin: burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, wójt Bielin Sławomir Kopacz, burmistrz Pierzchnicy Stanisław Strąk, wójt Strawczyna Tadeusz Tkaczyk, burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, wójt Rakowa Damian Szpak, wójt Łopuszna Irena Marcisz, zastępca wójta gminy Zagnańsk -Stanisław Stępień. Nie zabrakło również radnych Rady Powiatu w Kielcach. W jarmarku uczestniczyli: Danuta Żebrowska, Bogdan Gierada, Wojciech Kózka, Paweł Gratka, Łukasz Woźniak, Tomasz Gruszczyński, Agata Sałata. Była również Izabela Dziewięcka dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach.

W części artystycznej wydarzenia jako pierwsza na scenie stanęła Kapela Ciekoty. Po niej zaprezentowały się również Zespół Górne Nutki z Górna i kaszubski Czinda Da. Do muzycznej potyczki stanęły następnie: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz oraz Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna.

– Do górali „niskopiennych” świętokrzyskich przyjechali w pewnym sensie również górale, bo Kaszuby kojarzą się przecież ze szwajcarią kaszubską, czyli z pięknymi wzgórzami. Cieszymy się, że jarmark, mimo niezbyt dobrej pogody przyciągnął tak wielu gości i turystów – mówił Mirosław Gębski starosta kielecki.

– Jesteśmy w jednej Polsce, ale kultury mamy różne, różne korzenie, więc jest to bardzo fajna zabawa. U Państwa jest Jarmark Świętokrzyski, u nas w Kartuzach odbywa się Jarmark Kaszubski. Działa to na podobnej zasadzie – mówiła Natalia Gronda z RZPiT Kaszuby z Kartuz.

– Wydarzenie było fascynujące. Na pewno zapisze się bardzo mocno w naszej pamięci. Niesamowite spotkanie z Kaszubami. Nie mieliśmy jeszcze okazji tańczyć, śpiewać, łączyć pokoleń i muzyki w ten sposób – przyznała Gabriela Durlik z ZPiT Żeromszczyzna.

Reprezentanci Kaszub rywalizowali ze „świętokrzyskimi góralami” na taniec, śpiew i godkę. Goście przy okazji zaprezentowali grę na burczybasie.

Scenicznym występom towarzyszyły prezentacje stoisk przygotowanych przez gminy powiatu kieleckiego i indywidualnych wystawców. Nie brakowało ludowego rękodzieła, atrakcji dla najmłodszych i pysznego jedzenia.

– Ugotowałyśmy pierożki, bigos, upiekłyśmy przeróżne ciasta – wyliczała Wioletta Podstawka z KGW Bobrzanki, a Łucja Dobosz – Drogosz wyliczała, że na stoisku KGW Dary Lasu z Belna można spróbować m.in. czterech rodzajów ciast, gołąbków w sosie pomidorowym, krokietów z mięsem i kapustą.

Jarmark Świętokrzyski powrócił do kalendarza wydarzeń powiatowych po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

– To wielkie święto kultury, tradycji i historii. Są z nami wspaniali artyści i najważniejsze, że mają gorące serca i rozgrzewają całą publiczność – mówił Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Jubileuszowy XV jarmark świętokrzyski zgodnie z hasłem tegorocznej edycji zakończył się wspólnym występem artystów ludowych z Kaszub i świętokrzyskiego.  

Jarmark Świętokrzyski zorganizowało Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz ze współorganizatorami: Miastem i Gminą Nowa Słupia oraz Gminą Bieliny, dzięki gościnności Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy