3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościByć harcerzem to przygoda i wyzwanie

Być harcerzem to przygoda i wyzwanie

Zobacz

Drużyny harcerzy i skautów mają w Polsce i na świecie długą tradycję, a dla skupionych w nich dzieci i młodzieży są ciekawą przygodą i miejscem integracji z rówieśnikami.

Także w powiecie kieleckim działa taka organizacja. Hufiec ZHP Kielce-Powiat imienia Edmunda Massalskiego integruje młodych, organizując różnorodne akcje, podczas których mogą oni współdziałać na rzecz dobra lokalnej społeczności.

– W naszym hufcu jest 360 osób, w tym instruktorzy, drużynowi i instruktorzy seniorzy. Dla naszych harcerzy organizujemy różne wydarzenia. W ostatnim czasie, we wrześniu świętowaliśmy uroczyste rozpoczęcie roku harcerskiego, w ramach wydarzenia pn. „Harcerski Start”, jakie odbyło się w Suchedniowie – mówi  komendantka Hufca Kielce – Powiat podharcmistrz Olga Zawodnik-Purtak.

W tym roku Hufiec ZHP Kielce-Powiat obchodził 14. rocznicę nadania imienia patrona, na którego wybrano krajoznawcę, podróżnika i propagatora idei harcerstwa, urodzonego w Michałowie koło Starachowic.

Rocznicę świętowało wspólnie ponad 300 zuchów, harcerzy i instruktorów z terenu powiatu kieleckiego, m.in.: z Bęczkowa, Bodzentyna, Chmielnika, Daleszyc, Kielc, Łącznej, Marzysza, Masłowa, Mąchocic Kapitulnych, Mąchocic Scholasterii, Mójczy, Samsonowa, Sukowa, Tumlina, Pierzchnicy.

W kalendarzu wydarzeń roku harcerskiego nie brakuje także rajdów. Jeden z nich odbył się w październiku br., a dzieci i młodzież biorąca udział w imprezie przeszła ze św. Katarzyny do Psar, aby w ten sposób uczcić 155. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia zorganizowano także konkursy i gry terenowe, związane z osobą sławnego pisarza, który patronuje także Chorągwi Kieleckiej ZHP – dodaje Olga Zawodnik-Purtak.

Patron Hufca ZHP Kielce-Powiat Edmund Massalski od 1915 r. redagował i wydawał „Ziemię Kielecką”, a w latach 1917–1923 „Gazetę Kielecką”. W 1931 r. sformułował zadania stojące przed ruchem krajoznawczym w artykule  „O kapitale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego”. Był też jednym z prekursorów fotografii krajoznawczej w Polsce.

Ważną postacią w polskim świecie harcerskim był Andrzej Juliusz Małkowski jeden z twórców polskiego skautingu, instruktor i teoretyk harcerstwa, działacz polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych. Natomiast za twórcę światowej idei skautingu uznaje się Roberta Badena-Powellabrytyjskiego wojskowego i pisarza. Powell jest m.in. autorem podręcznika skautingu pt. Skauting dla chłopców”, opublikowanego w 1908 roku.

 

 

Aktualności

Świąteczne życzenia Burmistrza Miasta i Gminy Morawica

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2025 Roku Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras składa serdeczne życzenia.

Polecamy