3.5 C
Kielce
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościMiniatury Sceniczne w Piekoszowie za nami. Była rekordowa liczba uczestników!

Miniatury Sceniczne w Piekoszowie za nami. Była rekordowa liczba uczestników!

Zobacz

Rekordowa liczba uczestników zgłosiła się w tym roku do organizowanego przez Bibliotekę Centrum Kultury konkursu teatralnego pod nazwą Miniatury Sceniczne. Młodzi aktorzy zaprezentowali się na najwyższym poziomie. Nagrodę główną w teatralnych zmaganiach zdobył Tomasz Świt, który został okrzyknięty osobowością aktorską konkursu.

Miniatury sceniczne są organizowane przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie od 2003 roku. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z całego województwa świętokrzyskiego. – Celem naszego konkursu jest przede wszystkim promocja twórczości teatralnej. Miniatury sceniczne przez lata ewoluowały i przerodziły się w konkurs wojewódzki. Każdego roku zgłasza się coraz większa liczba uczestników. Tym razem mieliśmy prawdziwy rekord, co nas ogromnie cieszy. Widać, że młodzi aktorzy sami chętnie szukają nowych form teatralnych. Poza tym, tutaj mogą też wzajemnie wymieniać się doświadczeniami i posłuchać rad specjalistów – mówi Andrzej Paździerz, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie.

Trzeba przyznać, że młodzi aktorzy dali z siebie wszystko, a na piekoszowskiej scenie zaprezentowali się znakomicie. Były monodramy, monologi sceniczne i piękny teatr jednego aktora. – Wszyscy zaprezentowali się wyjątkowo dobrze. Nie było łatwo wybrać tych najlepszych, choć widać wyraźnie było kilka osób, które wyróżniały się niesamowitą osobowością sceniczną – przyznał jeden z członków jury Hubert Guza, instruktor teatralny Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który młodym aktorom dał cenny wykład na temat dykcji i artykulacji. Wspomniał także o błędach w wymowie i uczył jak ich unikać. Poza tym, artyści dostali wskazówki w kwestii doboru repertuaru i właściwej wypowiedzi scenicznej.

Jak przyznali członkowie jury, wybór tych najlepszych nie należał wcale do łatwych. Młodzi aktorzy oceniani byli w dwóch kategoriach, klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Jury pod uwagę w swojej ocenie brało przede wszystkim dobór repertuaru, umiejętności aktorskie i zastosowane środki wyrazu artystycznego. Ale na tym nie koniec. – Aktor musi mieć w sobie to coś. Tego dziś szukaliśmy – podkreślali oceniający konkurs członkowie jury. A to coś, jak się okazało, miał Tomasz Świt z Tokarni, który został okrzyknięty osobowością aktorską tegorocznej edycji konkursu. Zdobył też pierwsze miejsce w kategorii klas VII i VIII szkół podstawowych. – Zaprezentowałem dziś fragmenty książki Michała Rusinka pod tytułem „Zaklęcie na W”. To historia małego chłopca, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły zaczyna wojna. Nie jest to łatwa opowieść. Trzeba było mocno poczuć tę rolę – przyznaje niezwykle utalentowany Tomasz Świt, który zdradził, że bardzo chciałby w przyszłości zostać aktorem. Warto dodać, że w ubiegłym roku Tomek zdobył również pierwsze miejsce w swojej kategorii w Miniaturach scenicznych w Piekoszowie. W tej samej kategorii miejsce drugie zdobyła Maja Feliszek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie, a miejsce trzecie zajęła jej szkolna koleżanka Karolina Brelska. Wyróżnienia otrzymały: Maja Borek ze szkoły w Piekoszowie, Klaudia Półkoszek ze szkoły w Polichnie i Julia Miszczyk ze szkoły w Borkowie.

Ogromna rywalizacja toczyła się także na poziomie klas ponadgimnazjalnych. Tu pierwsze miejsce zajęła Natalia Lis z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach. Jej odegranie „Kobiety w sytuacji krytycznej” autorstwa Joanny Morris-Smith zrobiło prawdziwe wrażenie. – To dla mnie wielkie wyróżnienie i docenienie mojej pracy. Zupełnie nie spodziewałam się wygranej – mówiła zdobywczyni pierwszego miejsca, Natalia Lis, która dziękowała za przygotowanie Ewie Sorbian, instruktorowi teatralnemu z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Drugie miejsce w kategorii klas ponadgimnazjalnych zajęła Aleksandra Król z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach reprezentująca MDK w Kielcach, a miejsce trzecie zdobyła Natalia Kaleta z II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach również reprezentująca MDK w Kielcach. Wyróżnienie powędrowało do Joanny Papros z II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Joanna także była reprezentantką MDK w Kielcach. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy i książki, a do laureatów powędrowały również puchary.

Aktualności

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem,,Cudze chwalicie,...

Polecamy