W tym roku w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach w ramach programu „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności” wykonano już około 17 tys. zabiegów rehabilitacyjnych.
Program „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności” jest realizowany już od 11 lat przez Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Początkowo współfinansowany był z PFRON-u, później kontynuacji projektu podjął się samorząd powiatu kieleckiego. Na jego potrzeby zakupiono m.in. wysokospecjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, utworzono wypożyczalnie sprzętu do rehabilitacji domowej. W ramach bezpłatnej terapii można skorzystać z zabiegów takich jak krioterapia miejscowa, magnetronik, masaże czy ćwiczenia ruchowe.
Od początku 2018 r. w PCUM wykonano już około 17 tys. zabiegów rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, masażu i badania gęstości kości. Wartość wykonanych zabiegów przekroczyła kwotę 100 tys. zł. W ramach projektu zapewniony jest także transport do ośrodka przystosowanym do przewozu niepełnosprawnych busem. Blisko 100 mieszkańców skorzystało już w tym roku z dowozu na rehabilitację.
W PCUM na ul. Żelaznej w Kielcach można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń domowych, taki jak rower rehabilitacyjny, mini stepper, lampa bioptron, bieżnia magnetyczna i wiele innych. Co roku z tego typu pomocy korzysta około 150 osób. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu wynosi ponad 320 tys. zł i pochodzi ze środków własnych powiatu kieleckiego, miasta Kielce oraz 14 gmin uczestniczących w projekcie.
Obecnie w programie uczestniczą gminy: Bodzentyn, Bieliny, Daleszyce, Miedziana Góra, Sitkówka-Nowiny, Zagnańsk, Masłów, Chęciny, Raków, Łagów, Górno, Mniów, Pierzchnica, Nowa Słupia oraz miasto Kielce. Do realizacji projektu zatrudniono 15 specjalistów z zakresu: rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, masażu, logopedii i psychologii
Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Program działa również w Powiatowych Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, gdzie można zasięgnąć bezpłatnych porad logopedów i psychologów. Specjaliści prowadzą badania indywidualne, udzielają porad i konsultacji, prowadzą terapię psychologiczną, logopedyczną oraz terapię EEG Biofeedback.