3.5 C
Kielce
wtorek, 2 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościAtak na Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Atak na Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Zobacz

Wstrząsające sceny rozegrały się w jednostce wojskowej na kieleckiej Bukówce. Dwaj mężczyźni wtargnęli na teren obiektu, napastnikom udało się obezwładnić pracownika ochrony. Żądania były jasne: milion euro i podstawiony samochód do ucieczki. Z takim założeniem przyszło się dziś mierzyć Policji i innym służbom mundurowym podczas ćwiczenia zgrywającego „Bukówka 2023”. Głównymi podmiotami uczestniczącymi i organizującymi wydarzenie były Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Dziś rano w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zgłosiło się dwóch interesantów. Mężczyźni wyrażali chęć wstąpienia do służby w wojsku, jak również wyjazdu na misję zagraniczną. Obaj uzyskali niezbędne informacje i oczekiwali, że będą mogli wejść na teren jednostki. Po stanowczej odmowie wstępu doszło do szarpaniny z pracownikiem ochrony, którego mężczyźni obezwładnili. Napastnikom udało się wejść także do pomieszczenia Oficera Dyżurnego CPdMZ, słychać było kilka strzałów z broni. Mundurowi zdążyli wszcząć alarm, co wywołało szybkie działania pozostałych służb.

Wraz z otrzymaniem sygnału o zdarzeniu noszącym znamiona aktu terroru dyżurny KMP w Kielcach skierował na miejsce patrol. Policja rozpoczęła procedurę zabezpieczenia całego terenu objętego zagrożeniem. Ogłoszono alarm dla Oddziału Prewencji Policji w Kielcach i policyjnych kontrterrorystów. Na miejsce przybyły siły Żandarmerii Wojskowej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej – rozpoczęła się akcja. Napastnicy, grożąc pozbawieniem życia zakładników, żądali wycofania służb. Oczekiwali także przekazania miliona euro oraz podstawienia samochodu, który miał posłużyć im do ucieczki. Negocjatorzy nawiązali kontakt z napastnikami, w efekcie rozmów uwolniono jednego z zakładników. Sprawcy ataku planowali wraz z zakładnikiem wejść do podstawionego samochodu i oddalić się. Podczas przechodzenia do auta przyszedł czas na zdecydowane działanie. Wtedy służby zrealizowały plan działania, w wyniku którego napastnicy zostali obezwładnieni. Teren działań należało dodatkowo sprawdzić pod kątem ewentualnego podłożenia niebezpiecznych materiałów. Po zabezpieczeniu rozpoczęto czynności dochodzeniowo-śledcze.

Odbywające się co jakiś czas ćwiczenia zgrywające mają na celu doskonalenie funkcjonowania procedur kryzysowych. Współdziałanie sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów służby w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej jest niezwykle istotne. Tego rodzaju ćwiczenia z pewnością pozwolą na dobrze skoordynowane działania w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia. Słowem – trening czyni mistrza.

 

Galeria

Aktualności

Polecamy