Świętokrzyski Przegląd Teatrów w języku angielskim to dwunasta edycja imprezy organizowana przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przy współudziale Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Bilczy udział w przeglądzie wzięła już po raz trzeci. – Pierwszym razem dostaliśmy wyróżnienie. Drugim razem nagrodzono nas pierwszym miejscem za sztukę pt. „The Alice in wonderland”, czyli „Alicja w krainie czarów”. Tym razem postanowiliśmy zagrać „Calineczkę”, ponieważ do obsadzenia mieliśmy aż dwudziestu pięciu aktorów w wieku od siedmiu do jedenastu lat z klas pierwszych, drugich, czwartych i piątych – mówi Agnieszka Wira, opiekun anglojęzycznej grupy teatralnej z Bilczy, a zarazem pomysłodawczyni i reżyser przedstawienia.
W niezwykle trudnym spektaklu udział wzięło dwudziestu pięciu młodych aktorów. – Przygotowywaliśmy się od września. Dzieci musiały nauczyć się swoich kwestii oczywiście w języku angielskim. W spektaklu wykorzystaliśmy muzykę znanych światowych Włożyły bardzo dużo pracy w przygotowania, podobnie jak rodzice, którzy ogromnie pomogli nam przy dekoracjach i strojach. W dniu premiery spektaklu, która odbyła się podczas przeglądu, byli nawet rodzice, którzy przywieźli nam pięć kilogramów suchego lodu prosto z Krakowa. Wrzuciliśmy go do kotła czarownicy, która nad nim tańczyła, a całą scenę dzięki temu spowiła tajemnicza mgła. Angażowali się nawet rodzice uczniów, którzy nie brali udziału w teatrzyku. Jedna z mam zrobiła nam piękne maski kwiatów dla najmłodszych aktorów. Wszyscy bardzo się zaangażowali, za co z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania – mówi reżyser, Agnieszka Wira, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Bilczy.
Młodzi aktorzy z Bilczy już po raz drugi z rzędu nie mieli sobie równych podczas Świętokrzyskiego Przeglądu Tatrów w języku angielskim. Wystawiając pod czujnym okiem reżyser Agnieszki Wiry sztukę pt. „Thumbelina“ (czyt. Calineczka) anglojęzyczna grupa teatralna zajęła pierwsze miejsce w województwie.
W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Aleksandra Malarczyk. Rolę czarownicy i żaby zagrała Zuzanna Pyszniak, kota – Emilia Nartowska, matki –Ewelina Kiełbus, myszy – Julia Kowalik, jaskółki – Amelia Trela, rybkami były – Hanna Wawszczyk i Gabriela Patrzałek, chrabąszczami byli – Krzysztof Cebula, Sebastian Kowalski, Aleksander Skowroński, a żabami – Sebastian Kowalski, Natalia Lis i Jakub Frankowicz, w rolę kreta i motyla wcielił się – Karol Patrzałek. Niezwykłym tańcem i strojami kwiatów zachwyciły publiczność uczennice z klasy I B – Aleksandra Biernacka, Gabriela Kwiatek, Antonina Krawczyk, Amelia Krzysztofek, Maja Pagór, Natalia Ratusznik, Kaja Stęplewska, Maria Sopel, Aniela Wawszczyk, Zuzanna Wesołowska i Marta Windakiewicz. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role i zasłużyli na wielkie brawa.
Scenografię, stroje i efekty specjalne przygotowali rodzice. Na szczególne podziękowania zasługują: Agata Skowrońska, Edyta Patrzałek, Joanna Pyszniak, Piotr Pyszniak, Anna Białas Trela, Milena Piwowarczyk, Monika Kiełbus oraz nauczycielka Dorota Parzniewska. Opiekunem koła teatralnego jest Agnieszka Wira – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego.